Investiční banky: Dolar bude nadále posilovat

Devizové trhy jsou zpočátku vánočního týdne méně volatilní. Dolar mírně oslabuje vůči euru na 1,2263 dolaru za euro poté, co dosáhl úrovně 1,222 dolaru za euro, nejnižší za posledních 28 měsíců. Japonský jen klesá vůči dolaru a podle mnohých analytiků je jen otázkou času, kdy jen překoná svá 7letá minima vůči dolaru z předchozího měsíce. Česká koruna, jak už je zvykem, následuje cenové pohyby eura a mírně posiluje vůči dolaru na 22,494 koruny za dolar. Oproti euru obchoduje za 27,587 koruny.

V posledních dnech se napříč finančním trhem začíná omílat otázka, zda bude i nadále pokračovat dolarová rally. Většina investičních bank předpovídá, že ano, s tím, že dolar by v následujícím měsíci či dvou mohl otestovat úroveň 1,2 dolaru za euro. Jiní ve svých předpovědích jdou ještě dále a dokonce předpovídají, že euro vůči dolaru časem dosáhne dokonce parity. Jednou z nich je i prestižní investiční banka Goldman Sachs. Naopak bank, které by sázely proti síle dolaru, je momentálně poskrovnu.

Hlavním hnacím motorem síly dolaru by i nadále měla zůstat divergence mezi měnovými politikami hlavních centrálních bank. Výhled zvyšování sazeb americkým Fedem, uvolněná politika v Japonsku a podle mnohých blížící se QE v Evropě by i nadále měly být podnětem pro další posilování dolaru.

Newsletter