Investiční banky letos drží M&A a komodity. Dolů příjmy tlačí měny a regulace

Desítka největších investičních bank světa vydělala v prvním čtvrtletí letošního roku 42,8 miliardy dolarů, meziročně o 9 procent méně. Tlak na výsledky vyvíjejí jednak přísnější požadavky regulátorů na kapitál, což banky vede k odchodu z některých rizikových a o to výnosnějších obchodů. Na druhé straně tlačí vývoj na trhu, zejména měny a operace s fixním výnosem.

Podle údajů konzultační společnosti Coalition si v prvním čtvrtletí letošního roku vedly nejhůře divize obchodů s cennými papíry s pevným výnosem, měnami a komoditami (označované jako FICC – fixed income, currencies and commodities). Zde příjmy souhrnně klesly 16 procent na 22 miliard amerických dolarů. Před rokem to bylo 26,1 miliardy dolarů. Na pokles obchodů v této divizi již například Deutsche Bank či Barclays odpověděly rozsáhlým propouštěním.

Britská Barclays v květnu oznámila, že propustí v příštích třech letech celkem 19 tisíc z celkových 33 tisíc zaměstnanců, z toho 7 tisíc v investičním bankovnictví. U klíčové desítky investičních bank – Bank of America/Merrill Lynch, Barclays, BNP Paribas, Citi, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, JPMorgan, Morgan Stanley a UBS – dle Coalition klesla celková zaměstnanost o 3 procenta.

Požadavky regulátorů na kapitál také notně strhly výnosy, opírající se o sazby. Meziroční pokles zde dosahuje 19 procent. Obchodování s měnami propadlo dokonce o 26 procent. Příjmy z akciového obchodování se pak snížily o 3 procenta na 11,2 miliardy dolarů.

Motorem výsledků tak v úvodní části letošního roku jsou zejména příjmy u divizí poradenství v oblasti fúzí a akvizic včetně akciových emisí a u samotných komodit. V prvém případě stouply o 4 procenta na 9,7 miliardy dolarů, uvádí Coalition. „Jako obzvláště silné v oblasti fúzí se ukázaly sektory financí, telekomunikací a zdravotnictví,“ uvedla Coalition.

U komodit se dostavilo zotavení příjmů meziročně o 26 procent na 1,8 miliardy dolarů. Motorem je celkově vyšší zájem investorů a ve Spojených státech pak vyšší zobchodované objemy elektřiny a plynu.

Newsletter