Investiční obr větří příležitost v Koreji

Společnost BlackRock, největší světový manažer investic, nakupuje na jihokorejském akciovém trhu. Reaguje mimo jiné na valuace tamních společností, které se dostaly na sedmiletá minima v porovnání s regionálními konkurenty. Pozitivně navíc vnímá vládní podpůrné kroky s cílem nastartovat ekonomický růst.

BlackRock tak delší době výrazně zvýšil zastoupení jihokorejských akcií ve svém portfoliu, uvedl Andrew Swan, šéf investičního oddělení v Hongkongu.

Během tohoto čtvrtletí zvýšili zastoupení jihokorejských akcií i zahraniční investoři v globálu a to o téměř 5 mld. USD. Jejich zájem byl nejvyšší v rámci osmi asijskými trhy sledovanými agenturou Bloomberg. Valuace jihokorejských společností relativně k indexu MSCI Asia (mimo Japonska) se dostaly nejníže od roku 2007.

Zatímco posilování korejského wonu snížilo zisky exportérů a způsobilo zhruba 4procentní pokles v indexu MSCI Korea od začátku roku, politici se snaží podpořit čtvrtou největší asijskou ekonomiku snižováním klíčových sazeb a zvýšením vládních výdajů. Oživení domácí poptávky by mohlo vylepšit bilanci běžného účtu a zastavit posilování tamní měny, myslí si Swan.

„Hodně negativních aspektů je již zahrnuto v cenách korejského akciového trhu,“ uvedl Swan, jehož BlackRock Asian Dragon Fund překonal během posledních tří let své konkurenty o 87 procent. „Opravdu zde vidíme zajímavou příležitost,“ dodal.

Příliv investic do korejského trhu během tohoto čtvrtletí, je v objemu bezmála 5 miliard dolarů více než trojnásobný v porovnání s Taiwanem. Například do indického trhu za stejné období přitekly prostředky za 4 mld. USD a do Thajska pak ve výši 1,2 mld. USD.

„Řada aktivních fondů nedávno zvýšila svá doporučení pro korejský trh,“ uvedl Oh Sung Sik, investiční ředitel z Franklin Templeton Investments.

Podle šéfa akciového výzkumu asijské ABN Amro Private Banking, posilování wonu vůči japonskému jenu může poškodit korejské exportéry, kteří se svými japonskými konkurenty tvrdě soutěží. Jen během posledního měsíce posílila korejská měna vůči jenu o 2 procenta. Největší korejská společnost dle tržní hodnoty Samsung Electronics během stejného období propadla o 6 procent a ještě hůře dopadla automobilka Hyundai Motor, která poklesla o 16 procent.

„Na (korejský) trh znovu zaměřuji pozornost, protože se mi zdá opravdu levný, ale prozatím mu nepomohl jen ani won,“ uvedl Roth, jehož firma spravuje až 218 mld. USD. „Nevidím příliš mnoho katalyzátorů.“

Korejská vláda se snaží vyrovnat s posilující měnou podpůrnými kroky pro domácí poptávku. Tamní ministr financí Choi Kyung Hwan nedávno ohlásil stimulační balíček ve výši 11,2 mld. USD, uvolnil podmínky na trhu hypoték a naznačil plány s cílem snížit daňovou zátěž společnostem, které se nebojí investovat a vyplácet dividendy.

„Myslím si, že se na jihokorejském trhu pomalu blížíme k odrazu ode dna. Máme zde opravdu velké zastoupení,“ uzavřel Swan. 

Newsletter