Investiční pomoc: Roboti pro výběr akcií přichází

Éra geniálních analytiků, kteří díky zkušenostem a nadání předběhnou trh o desítky procent, je u konce. Alespoň to si myslí fanoušci čerstvého trendu v oblasti investování – umělé inteligence, která za vás vybere, do čeho investovat, informuje server Monty Rich.

Třeba Forbes pěl v dubnu tohoto roku na akciové roboty jen samou chválu: „Tento trend vede k efektivitě a nižším poplatkům, což je pro klienty obrovská výhoda. Mnoho z nich navíc získává lepší výnosy než aktivně spravované fondy.“

Největší správce aktiv na světě BlackRock (k červenci tohoto roku spravoval 5,7 trilionů dolarů) už o měsíc dříve oznámil, že převede některé aktivně spravované fondy na umělou inteligenci.

Jeden ze zakladatelů BlackRocku Laurence Fink to v rozhovoru pro NY Times vysvětlil následovně: „Musíme změnit celý investiční ekosystém – to znamená spoléhat se více na big data, umělou inteligenci a různé modely a faktory kvantitativních i tradičních investičních strategií.“

Na korbu AI nadšenců naskočil i JPMorgan, jehož CEO Jamie Dimon prohlásil, že klienti si budou moci zvolit automatizovaný systém investic, založený na umělé inteligenci. O podobném kroku uvažuje i Goldman Sachs.

Sherlock Holmes mezi investory

Thomas Landon z NY Times v tom vidí přímý útok na dlouho budovaný kult „geniálních“ burzovních analytiků a vizionářských správců fondů. Tento mýtus zpopularizoval v 80. a 90. letech Peter Lynch, akciový kouzelník ve Fidelity a ještě i dnes můžeme často vidět, jak se investiční společnosti chlubí tím, že si jejich správci fondů podávají trh levou zadní.

Fidelity, Pimco, Franklin Templeton a další v tomto modu stále pokračují, ztrácí však půdu pod nohama. Od roku 2009 jejich výkony upadají a miliony investorů přesouvají svá aktiva do fondů, kde kladou větší důraz když už ne přímo na umělou inteligenci, tak aspoň na počítačové algoritmy a modely.

Uvedeno na příkladu: Investiční manažeři v BlackRock tak mohou dnes okamžitě rozhodnout o koupi nebo prodeji akcií obchodního řetězce Wallmart podle satelitních snímků, které jim vyjeví, kolik aut přes den před obchodním řetězcem parkuje (a tedy kolik lidí v řetězci nakupuje). Dříve by spoléhali na výroční zprávy a insiderská moudra zasvěcených lidí.

Všichni těží ta samá data

V čem je tedy problém?

Je to jednoduché. Umělá inteligence se stala natolik populární metodou pro výběr akcií, že ze své podstaty přestává investorům nabízet konkurenční výhodu na trhu. Pokud se objeví geniální nástroj a používají ho všichni, mají všichni tu samou výhodu. Takže jsme zase tam, kde jsme byli.

Zajímavé je, že podobný problém sužuje například americkou baseballovou ligu. Baseball v USA prochází v poslední době krizí v podobě dlouhých, nudných zápasů. Situace došla tak daleko, že se zhruba před rokem uskutečnilo setkání majitelů velkých klubů v hotelu Houston, které mělo odhalit viníka úpadku.

Manažeři dali hlavy dohromady a zjistili překvapivou věc – všichni používají k volbě svých týmových strategií datovou analýzu, zpopularizovanou v tomto sportu filmem Moneyball.

Jinými slovy: Všichni těží ta samá data a podle toho pak stavějí navlas podobné herní strategie. Na trhu s akciemi hrozí aktuálně něco podobného.

Obří počítačové komplexy investičních společnosti dnes těží všechna možná data, která jsou k dispozici. Nevyhýbají se komentářům na sociálních sítích, údajům o platbách z kreditek a podobně. Na jejich základě pak sestavují portfolia.

Je to bublina?

Pokud to ale začnou dělat všichni (a tlak na správce a manažery se den za dnem stupňuje), nevykrátí se pak obě strany rovnice navzájem? Jordi Visser, šéfinvestor v Weiss Multi-Strategy Advisers, k tomu říká, že prudký vzestup „kvantových“ strategií „zapříčinil pokles výhody, kterou tyto strategie původně přinášely, protože rozšířil vědomosti široké veřejnosti.“

Visser tvrdí, že umělá inteligence je už teď na úrovni, která ji staví nad schopnosti lidského mozku. Navíc je schopná okamžitých racionálních reakcí (za mnohými investičními krachy stojí emoce a nepodložená, zbrklá rozhodnutí).

Ale dodává: „Podle mého názoru je teď v investičních kruzích kolem umělé inteligence velký humbuk, vidíme tady vznik určité bubliny. Tento závod ve zbrojení přinese většině bezcenné výsledky, které jejich investicím nijak nepomůžou.“

Jamie Wise, CEO Buzz Index, ale tvrdí, že vytěžená data mohou různé nástroje zpracovávat různými způsoby a přicházet tak s různými výsledky. Trh je pořád v počáteční fázi přijímání nástrojů umělé inteligence a Wise nevěří, že ta by byla aktuálně natolik účinná a přesná, aby se nedala nadále rozvíjet.

„Dojdeme do bodu, kdy i data založená na umělé inteligenci budou běžnou tržní komoditou. Ale i tehdy to bude jen jeden díl skládačky. Jeden dílek z miliardy dalších, které se neustále neuspořádaně pohybují,“ shrnuje Wise svůj pohled na věc.

Zdá se tedy, že nová technologie přinese spíš více otázek než odpovědí. To je ale podle Wise „zdravý a přirozený“ vývoj.

Souhlasíte?

Newsletter