Investiční „tutovky“ pro následující čtvrtstoletí

S blížícím se koncem roku se množí debaty a úvahy o tom, jaký asi bude ten rok příští. A ze všech možných stran přichází nejrůznější investiční tutovky, které v roce 2015 prostě musíte mít ve svých portfoliích. Když už ale koukat do budoucnosti, tak proč se nepodívat ještě dál? Server CNBC netroškařil a před koncem roku zveřejnil hned 10 titulů, které mají údajně zářit na investičním nebi i za 25 let.

Jde o společnosti, které mají silnou pozici na trhu, energické vedení, reportují stabilní a rostoucí cash flow a mají zajištěno více zdrojů příjmů. A svým postavením i vizí jsou připraveny svézt se na vlně trendů i inovací v následujícím čtvrtstoletí. Tituly jsou především z technologického sektoru a některá jména opravdu nepřekvapí:

1. Facebook – sociální síť, která odhodlaně pracuje na tom ovládat způsob komunikace, zábavy i sdílení informací. Jde o titul, který již nyní milují investoři z celého světa a patří mezi favority investičních bank z dlouhodobějšího pohledu. Jen za poslední rok posílily akcie Facebooku o 40 %.

2. Alibaba – nováček na americké burze a čínský online obchodník. Jeho nástup na americkou burzu se pojil s davovým šílenstvím investorů, o úpis akcií byl rekordní zájem. Akcie společnosti vystřelily od zářijového vstupu na burzu o 60 %.

3. Google – jakékoli dlouhodobé portfolio by bylo bez tohoto technologického giganta nekompletní. Široký záběr oblastí, do kterých Google investuje (od léků na autismus po automobily s autopilotem), by měl pomoci tomuto nejpoužívanějšímu vyhledavači udržet se na výsluní. Za poslední rok se však akciím Googlu příliš nedařilo a při zvýšené volatilitě odepsaly více než 3 %.

4. Apple – tato společnost stále chrlí produkty, se kterými chce pokračovat v dobývání trhu. V tuto chvíli se jedná například o Apple hodinky, mají však následovat další „vychytávky“. Rekordní množství hotovosti zároveň slibuje zajímavé i udržitelné výplaty investorům v následujících letech. Za posledních 12 měsíců posílily akcie Applu o 41 %.

5. Tesla – sázka na nové technologie, pohodlná řešení i kvalitu. Akcie výrobce elektromobilů za posledních 12 měsíců vystřelily o 54 %.

6. Nike – výrobce sportovního oblečení i obuvi těží z rozmachu střední třídy v rozvojových zemích jako je Čína nebo Mexiko. Investice společnosti do značky, úroveň inovací i rozsáhlá distribuční síť by měly podpořit další nárůst podílu společnosti Nike na trhu i dále navyšovat tržby. Akcie za poslední rok připsaly 26 %.

7. Edwards Lifesciences – popis této firmy zní opravdu zvláštně: jde o největšího světového producenta srdečních chlopní. Ten by měl těžit především z narůstajícího počtu stárnoucího obyvatelstva nejen v USA. Akcie této společnosti vystřelily za poslední rok o neuvěřitelných 99 %.

8. Carnival Corp. – specialista na výletní plavby nestíhá vyrábět lodě, aby uspokojil stárnoucí generace silných ročníků, narozených po druhé světové válce. Akcie společnosti za poslední rok posílily o 19 %.

9. Align Technology – tato společnost vlastní 80% podíl na trhu s neviditelnými rovnátky. Podle Goldman Sachs má navíc trh s produkty týkající se zubní péče narůstat v rozvojových zemích dvouciferným tempem ročně, a to po celou následující dekádu. Akcie však tento rok investory příliš nepotěšily a po velmi volatilním vývoji zakončily 12měsíční období o 2 % níže.

10. Veolia  – poskytovatel čisté vody a odsolovacích technologií se zaměřuje na obchodování se světově nejvzácnější komoditou. Akcie této společnosti posílily za poslední rok o 38 %.

Newsletter