Investoři by měli pamatovat na pravidla, která se týkají podmíněné pravděpodobnosti. Měli by mít obecně představu, čím vším jsou jejich výsledky řízeny. Dobrá zpětná vazba pak ukáže, jak kvalitní jejich rozhodnutí jsou. V rozhovoru to pro server Roklen24 uvedla Halina Šimková, forenzní DNA expertka, která pracovala na Kriminalistickém ústavu Praha.
Proč je dnes důležité pamatovat na pravidla Thomase Bayese?
Jsou to jedna ze základní pravidel a jedna z nejdůležitějších pravidel, která se dnes uplatňují v moderních technologiích a vůbec ve způsobech, jak vyhodnocujeme nějaké informace. A jak pracujeme s nějakými daty. A přestože to je myšlenka stará 300 let, tak teprve dnes se začíná objevovat síla, která v ní je. Je to obrovská síla té predikce, toho předpovídání, správného určování, co ty informace vlastně znamenají.
Co se týče pravděpodobnosti, na co bychom měli pamatovat ve světě byznysu a investování?
Určitě přesně na tato pravidla, která se týkají práce s něčím, čemu říkáme podmíněné pravděpodobnosti. A měli by mít obecně představu, čím vším jsou nějaké jejich výsledky řízeny. Které pravděpodobnosti se v nich uplatňují. A nehodnotit to intuitivně, ale snažit se třeba používat nějaké modely. Trošku situace modelovat, protože jim to dá mnohem přesnější odpovědi.
Proč je pro ně důležitá tvrdá zpětná vazba?
Protože ta jediná vám vlastně poskytne informaci, jestli vaše predikce byla správná nebo ne. Není to samozřejmě v jednotlivém případě, ale když děláte dlouhodobě nějaká rozhodnutí, tak dobrá zpětná vazba vám říká, jak kvalitní ta rozhodnutí jsou.