Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Investoři a německá ekonomika: nervozita trvá, bude líp?

Trend slábnoucí důvěry investorů v německou ekonomiku pokračuje i v červenci a to čtvrtým měsícem v řadě, skutečnost nicméně tentokrát slabší v porovnání s očekáváním nebyla. Trhy nadále částečně ochromuje pokračující krize Řecka, které velmi pravděpodobně vstoupí do třetí kapitoly zahraniční finanční pomoci. Euro k dolaru v bezprostřední reakci udrželo dopoledne získaných 0,2 %, aktuálně obchoduje mírně slabší u 1,1017 EURUSD. Směr mírných ztrát drží německý akciový index DAX.

Sledovaný index očekávání pro příštích šest měsíců z dílny německého institutu ZEW, který je sledovaným ukazatelem důvěry investorů v největší evropskou ekonomiku, v červenci klesl na 29,7 bodu, na nejnižší úroveň od loňského listopadu, z červnových 31,5 bodu. Analytici přitom čekali ještě o něco slabší výsledek, když se v průměru přikláněli k hodnotě rovných 29 bodů.

Odhady expertů překonal také druhý z dvojice indexů ZEW, který hodnotí současný stav. Ten se totiž zvýšil z 62,9 na 63,9 bodu, čímž bezpečně překonal konsensus Bloomberg na úrovni rovných 60 bodů.

„Zdá se, že potíže při řešení řecké krize ani výrazné pohyby na čínském finančním trhu na experty nijak výrazně nedoléhají. Přes mírný pokles indexu, celkový ekonomický výhled Německa zůstává pozitivní,“ komentoval ve zprávě institutu ZEW jeho prezident, profesor Clemens Fuest.

Problémové Řecko se s eurozónou v pondělí na poslední chvíli dohodlo a schválí-li hloubkové reformy, otevřou se Aténám dveře ke třetímu balíku finanční pomoci, tentokrát ze zdrojů ESM. Nejistota dlouhodobě dopadá i na ekonomiku Německa, respektive vyhlídky investorského publika. Tamní centrální banka Bundesbank nicméně začátkem června výrazně zvýšila svou prognózu letošního růstu největší ekonomiky Evropy na 1,7 procenta. Míra nezaměstnanosti v Německu je na rekordním minimu 6,4 %, což pomáhá růstu pro ekonomiku klíčových spotřebitelských výdajů.

Newsletter