Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Investoři si zamilovali evropské akcie. Je už pozdě naskočit?

Před jednou z nejvíce očekávaných událostí tohoto týdne, jíž je středeční zasedání Fedu, investoři aktivně prodávají americké akcie, aby si za utržené peníze nakoupili v kontinentální Evropě. Důvodů je hned několik a obavy z vyšších úrokových sazeb ve Spojených státech jsou asi tím hlavním. Dalším důvodem, proč došlo k přesunu investic do Evropy, je fakt, že investoři sázejí na ECB, která by měla vystupňovat své úsilí, stimulovat churavějící ekonomiku v eurozóně použitím kombinace nulových nebo záporných úrokových sazeb a QE.

Otázka tedy zní : Je tento „trade“, tj. prodat americké akcie a koupit evropské, již příliš přeplněný, respektive je již pozdě do Evropy investovat? Podle analytika Barclays Dennise Joseho pozdě ještě není a je stále dobré „jít s proudem“, protože k extrémnímu přesunu finančních prostředků z Ameriky do Evropy ještě nedošlo, trend by měl tedy ještě nějakou chvíli pokračovat. Že by byl přesun investic do Evropy již u konce, si nemyslí ani Heidi Richardson z investiční banky Blackrock a dodává, že evropské akcie byly v posledních letech přehlížené a že přísun peněz bude pokračovat. Podle dat společnosti Lipper, americké fondy zaregistrovaly letos odliv přibližně 5 miliard dolarů, zatímco evropské akciové fondy zaznamenaly příliv 4 miliardy dolarů, což způsobilo na akciových trzích nevídanou divergenci. Evropský index Stoxx Europe 600 si od začátku roku připsal zisk 16 %, oproti indexu S&P500, který je letos 0,25 % v záporu.

Fronta na prachy ECB. Předbíhá i Váš soused?

Jak radí investovat do evropských akcií profesionálové?

Guy Ertz, hlavní investiční stratég BNP Paribas říká, že stále mírně preferuje akcie evropské před americkými a japonskými a hlavně se soustřeďuje na akcie v Německu, Španělsku a Itálii, kde si vybírá průmyslové akcie a těžké strojírenství. Blackrock doporučuje mít zainvestováno v Evropě velmi zeširoka, a také má na prvním místě Německo. Co se týče investičního horizontu, tak Blackrock předpokládá, že evropské akcie porostou ještě několik let, poté co začnou fungovat snahy ECB o nastartování ekonomik, ale doporučuje si zajistit měnové riziko. Mírně skeptičtější je George King z RBC Wealth Management, který souhlasí s tím, že evropské akcie vykazují určité zlepšení výsledků a také QE bude mít podpůrný charakter, ale zároveň vidí nejistotu v tom, zda se ECB podaří dostat levné peníze k lidem, tedy do reálné ekonomiky. George King podotkl, že QE Fedu zabralo, protože na finančních trzích byly tehdy poměrně vysoké úroky, což není případ Evropy, a dodal, že se podniky v Evropě financují skrze banky a ne na finančních trzích. Proto doporučuje být velmi selektivní při nákupech evropských akcií do portfolia, protože například některé farmaceutické firmy a nebo akcie ve zdravotnickém sektoru jsou již nyní dražší než podobné podniky v Americe.  

….jak investují do amerických akcií?

Ertz z BNP Paribas říká, že poslední zasedání Fedu změnil jeho pohled na úrokové sazby, a nyní předpokládá, že Fed bude při zvyšování sazeb velmi opatrný. To je také důvodem, proč zůstat na americkém trhu, kde doporučuje držet akcie technologických firem, zdravotnictví a sektor spotřebního zboží. Richardson z BlackRock také doporučuje technologie, kde jsou valuace na rozdíl od defenzivních akcií  stále atraktivní. Defenzivní sektory, jako jsou například telekomy nebo utility, mají většinou vysokou zadluženost a proto s tím jak porostou úrokové sazby, porostou i jejich finanční náklady. Naopak negativněji se staví k amerických akciím firma Columbia Asset Management, která snížila svou expozici na „neutral“ z „modest overweight“ a za hlavní důvody označila silný dolar a také pokles cen ropy, který negativně ovlivní ziskovost firem v ropném sektoru. Společnost navíc zmiňuje, že valuace firem je poměrně vysoká.

Pot a slzy ropného sektoru. Další meta 40 za barel

….a jak investovat na ostatních trzích?

Ertz doporučuje investovat do japonských akcií, ale se zajištěním se proti kurzovému riziku, a také co čínských akcií, které doporučují před brazilskými nebo ruskými, kde je fundament o mnoho horší. King z RBC je „overweight“ pouze v Asii, na evropských i amerických akciích je spíše „neutral“.

Někteří investoři možné zvýšení sazeb v Americe neřeší a plně důvěřují Fedu, že udělá pro ekonomiku maximum. Například CEO Paul Theron z Vestact říká, že stále nakupují akcie amerických technologií, zdravotnictví a spotřební sektor a jejich hlavní sázkou zůstává Apple, kde mají pozici úplně největší.  

Newsletter