Dolarový index umazal část dopoledních ztrát a přehoupl se nad hranici 90,1 bodů. Euro se proti dolaru obchoduje nad 1,2160 EURUSD, což odpovídá korekci posílení po zveřejnění evropských indexů PMI. Měny regionu oslabují. Koruna se posunula do okolí 26,13 za euro.

Investoři v Praze přišli na chuť akciím VIG. Trhy zvedá Yellenová

Český trh dnes za podpory zahraničních kupců posílil o 0,6 %. Kupci se soustředili hlavně do akcií Komerční banky a ČEZ, přes které proteklo okolo 80 % celkového objemu. ČEZ se po vzoru německých utilit, které dnes vystřelily o zhruba 4 %, dostal na dostřel k úrovním 600 korun. Komerční sice ráno testovala ceny pod 5400 korun, ale nakonec uzavřela na denním maximu 5455 korun silnější o 0,28 %. Indexu PX však nejvíce pomohly akcie VIG, které byly dlouho ve stínu Erste a skoro nerostly. Dnes si však kupci přišli i pro tyto akcie a tak posílily o velmi slušných 2,31 %.

Opačným směrem se vydaly akcie Erste, kde docházelo k vybírání zisků. Akcie odepsaly 1,14 % a uzavřely poblíž úrovní 650 korun. Dnes měly slušnou výkonnost i akcie NWR, které po výsledcích za 4Q14 posílily o 4,65 %.

Okolní trhy mají smíšenou výkonnost, maďarský BUX roste o silných 1,8 % podpořen všemi hlavními blue chipy. Nejlépe si však po výsledcích za 4Q14 vedou akcie MOL, které aktuálně přidávají 2,8 %. Polský trh dnes opět spíše ztrácel. Momentálně maže ztráty a obchoduje pouze 0,03 % v negativním teritoriu. Hlavní poklesy vidíme na bankách, kde se stále jedná o účasti bank na ztrátách svých klientů, kteří si půjčovali ve švýcarském franku a klesají i akcie PKN -0,12 % nebo LOTOS -2,8 %.

Trhům globálně však nejvíce pomohl „holubičí“ komentář šéfky Fedu, která se v následujících měsících zvedat sazby nechystá. Tímto komentářem mírně oslabila dolar a poslala indexy S&P500 i DAX na nová historická maxima. 

Šéfka Fedu dál žádá o trpělivost pro „pár dalších měsíců“

Newsletter