Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě těsně pod 24,65 za euro.

Investoři v Praze přišli na chuť akciím VIG. Trhy zvedá Yellenová

Český trh dnes za podpory zahraničních kupců posílil o 0,6 %. Kupci se soustředili hlavně do akcií Komerční banky a ČEZ, přes které proteklo okolo 80 % celkového objemu. ČEZ se po vzoru německých utilit, které dnes vystřelily o zhruba 4 %, dostal na dostřel k úrovním 600 korun. Komerční sice ráno testovala ceny pod 5400 korun, ale nakonec uzavřela na denním maximu 5455 korun silnější o 0,28 %. Indexu PX však nejvíce pomohly akcie VIG, které byly dlouho ve stínu Erste a skoro nerostly. Dnes si však kupci přišli i pro tyto akcie a tak posílily o velmi slušných 2,31 %.

Opačným směrem se vydaly akcie Erste, kde docházelo k vybírání zisků. Akcie odepsaly 1,14 % a uzavřely poblíž úrovní 650 korun. Dnes měly slušnou výkonnost i akcie NWR, které po výsledcích za 4Q14 posílily o 4,65 %.

Okolní trhy mají smíšenou výkonnost, maďarský BUX roste o silných 1,8 % podpořen všemi hlavními blue chipy. Nejlépe si však po výsledcích za 4Q14 vedou akcie MOL, které aktuálně přidávají 2,8 %. Polský trh dnes opět spíše ztrácel. Momentálně maže ztráty a obchoduje pouze 0,03 % v negativním teritoriu. Hlavní poklesy vidíme na bankách, kde se stále jedná o účasti bank na ztrátách svých klientů, kteří si půjčovali ve švýcarském franku a klesají i akcie PKN -0,12 % nebo LOTOS -2,8 %.

Trhům globálně však nejvíce pomohl „holubičí“ komentář šéfky Fedu, která se v následujících měsících zvedat sazby nechystá. Tímto komentářem mírně oslabila dolar a poslala indexy S&P500 i DAX na nová historická maxima. 

Šéfka Fedu dál žádá o trpělivost pro „pár dalších měsíců“

Newsletter