Investoři v zajetí Stockholmského syndromu

Stockholmský syndrom je termín označující stav, kdy unesený začne sympatizovat se svým únoscem. Dle Bank of America Merrill Lynch je tohle situace, ke které momentálně dochází na finančních trzích. Akcioví investoři v roli oběti slepě věří v to, že centrální banky jakožto únosci jednají výhradně ve prospěch investičního publika.

V rámci evropské akciové strategie banka vydala zprávu, ve které tvrdí, že investice do akcií je v tuto chvíli jasným „lose-lose“ rozhodnutím, neboli situací, kdy jakékoliv rozhodnutí nepovede ke kýženému úspěchu. Světový akciový trh si od začátku roku připsal k dobru 5 %, zatímco bezpečnější dluhopisy klesly o 3 %. Děje se tomu tak, protože investoři věří, že centrální banky prostřednictvím svých uvolněných měnových politik, podporují trhy proto, aby investoři měli zajištěné zisky. Proto taky BoAML používá pojem „Stockholmský syndrom.“

Michael Hartnett, hlavní stratég banky, však před touto přehnanou vírou varuje. Investoři by si měli zachovat chladnou hlavu a nevkládat všechny naděje do rukou centrálních bankéřů. V rámci dění příštích měsíců pak spatřuje Hartnett dva možné scénáře.

V prvním počítá s tím, že centrální banky, obzvláště pak Federální rezervní systém, přestanou uvolňovat do systému dodatečnou likviditu. Utáhnutí kohoutků pak vyvolá na akciových trzích mnohem vyšší volatilitu, jelikož by vymizelo to, co doposud podporovalo výkon trhů, a tím byly nákupy dluhu centrálními bankami.

Druhým možným scénářem je zachování současné situace. Monetární autority budou jednoduše dál pumpovat likviditu do systému. Tato možnost nastane tehdy, pokud se hlavní ekonomické indikátory, jako hrubý domácí produkt či zisk na akcii, budou vyvíjet nežádoucím směrem. Jakmile by se tak stalo a ceny akcií i přesto rostly dál, byl by to jasný náznak nafukující bubliny.

Dle Bank of America by v tomto případě byli nejvíce ohroženi investoři s expozicí v akciích amerických spotřebitelských společností. Právě ty si během poslední doby prošly poměrně intenzivní rally, a to i přes horší data spotřebitelského sektoru (viz graf).

Byť by se mohlo zdát, že analytický tým Bank of America Merrill Lynch je silně „medvědí“, není tomu tak. Pouze jen poukazuje na rizikovost současné situace a radí ji řešit rozumnou diverzifikací. Investovat výhradně do akcií je teď dle BoAML poměrně nebezpečné. Proto je potřeba se zajistit i dalšími, méně rizikovými aktivy.

Růst akcií? Za vším hledejte Fed

Newsletter