Investoři: Vyhlídky německé ekonomiky se (těsně) lepší

Důvěra investorů v největší ekonomiku Evropy v březnu roste pátý měsíc v řadě. Institutem ZEW zveřejňovaný index očekávání pro příštích šest měsíců se dál zvýšil z únorových 53 bodů na 54,8 bodu, nejvyšší úroveň od loňského února. Ačkoli stejně jako v předchozím měsíci nedosáhl na očekávání, tentokrát na úrovni 59,4 bodu, pohybuje se výrazně nad dlouhodobým průměrem (24,7 bodu) a signalizuje dál stabilní důvěru investorského publika v německou ekonomiku.

Odhady ekonomů naopak překonal druhý z dvojice indexů ZEW, hodnotící současný stav, který vzrostl z 45,5 bodu na 55,1 bodu, nad konsensus 52 bodů. Investoři na akciovém trhu si nicméně údaje přebrali jako zklamání a posílají index DAX hlouběji do záporu – aktuálně ztrácí 1,1 %. Euro vůči dolaru chvilkově posílilo až na 1,0615 (denní maximum z rána zůstalo 1,0617 EURUSD), odkud se vrací těsněji k hranici 1,06.

„Ekonomická důvěra v Německo zůstává vysoko. Pokračující vývoj domácí ekonomiky především potvrzuje očekávání expertů. Ne tak potěšující vývoj přitom probíhá v otázkách řešení ukrajinského konfliktu a dluhové krize Řecka. Tyto faktory mají nepříznivý dopad na sentiment,“ uvedl prezident ZEW, profesor Clemens Fuest.

Optimismus finančního trhu roste i v hodnocení celé eurozóny. Adekvátní index očekávání se zvýšil z únorových 52,7 b. na 62,4 b.

Newsletter