Investoři vyhlížejí zasedání ČNB. Co provedou s korunou bankéři?

Minulý týden byl týdnem vybírání zisků na rizikovějších měnách. Z důvodu propadu ceny ropy výrazně poklesl ruský rubl, který za celý týden oslabil přes tři procenta. To zapříčinilo odliv středoevropských aktiv.

Měnový pár EURCZK za celý minulý týden poklesl o 0,33 % na 26,26 EURCZK, Polský zlotý oslabil o 0,31 procenta a maďarský forint o 0,64 procenta. Vybírání zisků by bylo ve středoevropském regionu citelnější nebýt dobrých dat. Polsko potvrdilo průmyslovou produkcí + 9,1 % a Maďarsko snížilo depozitní facilitu (možnost uložit svou přebytečnou likviditu v centrální bance za úrokovou sazbu) z 500 miliard forintů na 300 miliard.

V tomto týdnu se budou investoři soustředit především na zasedání ČNB, která naznačí podrobnosti týkající se nastavení úrokových sazeb. Posilující kurz koruny příliš nenahrál normalizaci (navýšení) úrokových sazeb v dohledné době, a tudíž si centrální banka může ponechat prostor pro větší stabilitu na trhu a vymanit se tak riziku, které se zvýšením úrokových sazeb přímo souvisí.  

Dnes bude zveřejněna polská míra nezaměstnanosti, která by měla vykázat po solidních datech z minulého týdne další rekordní pokles k 7,4 %. Dalším pozitivním ukazatelem v Evropě by mohl být německý IFO Index podnikatelské nálady, kde se očekávají nové rekordní hodnoty u 114,7.  Naopak v posledních několika týdnech se příliš nedařilo americkému dolaru díky slabším datům z USA, což by dnes mohly vyvrátit jádrové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, kde se očekává nárůst +0,4 %.

USDCZK začal týden na 23,46 USDCZK, očekávaný scénář je mírný pokles 23,35 – 23,45 USDCZK. EURCZK zahájil úvodní hodnotou 26,26 EURCZK s výhledem na 26,26 – 26,36 EURCZK a konečně EURUSD na úrovni 1,1187, kde očekáváme lehké oslabení 1,1187 – 1,1218 EURUSD.

Newsletter