Měny regionu jsou ve ztrátě. Koruna se drží v okolí silné psychologické hranice 24,00 EURCZK. Dolar od rána posiluje, středový kurz se dostal pod 1,064 EURUSD než přišla korekce.

Investory čeká další utrpení. Potrvá déle, než většina očekává

Zdroj: Depositphotos

Současný pokles trvá už 95 obchodních seancí a index S&P 500 se již stihl propadnout o 18 %. Investoři, kteří dnes při rozhodování vycházejí ze svých zkušeností z posledních 12 let, vám budou tvrdit, že nastal čas znovu nakupovat akcie, ale posledních 12 let je bohužel z hlediska dnešního rozhodování bezvýznamných. Současná dynamika připomíná spíše dva dlouhodobé propady ze 70. let a také propad následující poté, co praskla internetová bublina. Soudě podle těchto tří událostí čeká investory další utrpení, které potrvá déle, než většina očekává.

Z historie vyplývá, že současný propad může být dlouhý a brutální

Současný propad vypadá brutálně. Nasdaq 100 se oproti svému maximu propadl o 28 % a S&P 500 o 18 %. Stávající pokles S&P 500 trvá už 95 dní a je zatím 15. největší od roku 1928. Jak už jsme psali dříve, mnoho stratégů a investorů mluví raději o nákupu technologických akcií, dokud jsou ceny dole, a inflaci bagatelizují, než aby čelili tvrdé realitě. Svět narazil na své fyzické limity. Čelí rychle postupující energetické a globální potravinové krizi, která se bude dál zhoršovat.

Mnozí argumentují tím, že podobné propady jsou jenom krátké a akcie se rychle vzpamatují, ale tento typ uvažování je chybný, protože vychází převážně ze struktury propadů po roce 2010, a ty byly v širší historii kapitálových trhů spíše výjimkou. Po roce 2010 trval nejdelší propad od 22. 5. 2015 do 11. 7. 2016, tedy 286 obchodních seancí. Současný propad je 4. největší od téhož roku a ve stejném období trvaly poklesy o 10 a více procent v průměru 76 dnů (za tu dobu došlo k sedmi). Pokud tedy budeme při rozhodování vycházet z období po finanční krizi, je jasné, že by měli investoři nakupovat, dokud jsou akcie nízko, protože brzy začnou ceny znovu stoupat. Bohužel právě údaje z těchto let jsou pro nás nepoužitelné.

Když se podíváme na 30 největších propadů S&P 500 od roku 1928, najdeme jasně patrný vzorec. Buď propad dosáhne svého dna rychle, nebo se k němu propracovává dlouhou dobu. Podle všeho si jen málokdy vybere střední cestu. Celková doba trvání propadu, tedy součet doby poklesu a následného zotavení až na původní maximální hodnotu, se odvíjí nejen od hloubky propadu samotného, ale i od doby, kterou trvá dosažení dna. A místo abychom všem historickým vzorkům naivně přikládali stejnou váhu, měly by některé z nich mít váhu vyšší, protože jsou pro současnou situaci relevantnější.

Propad následující po prasknutí internetové bubliny se podobá současné situaci nadprůměrným hodnocením akcií, kterého jsme tentokrát dosáhli v rámci indexu MSCI World. Zbývající dva propady ze začátku a konce 70. let zase současnou situaci připomínají inflačním šokem, problémy na straně nabídky a krizí v oblasti komodit, které zažíváme i dnes. U těchto tří propadů trvalo dosažení dna 360 až 637 obchodních seancí (1,5 až 2,5 roku, než bylo dosaženo minima) a celková délka byla 820 až 1898 dní, tedy zhruba 3 roky až 7,5 roku. Jinými slovy, je bolestnou skutečností, že jsme možná teprve vykročili na velice dlouhou cestu do neznáma a současná situace se výrazně liší od našich zkušeností z posledních 12 let.

Jak jsme psali nedávno, forwardová křivka na VIX je ještě stále poměrně plochá a nijak nenaznačuje paniku ani kapitulaci na trhu s americkými akciemi, takže nás nejhorší nejspíš ještě čeká. Teď by se měli investoři zamyslet hlavně nad tím, jak dosáhnout vyváženého portfolia. Co bude v této situaci fungovat? Zkombinovat akcie s krátkodobými obligacemi a inflačně indexovanými dluhopisy a nemovitostmi, a pokud jde o jednotlivá témata, zaměřit se na komodity, logistiku, obranu, kybernetické zabezpečení, polovodiče, Indii a obnovitelné zdroje energie. Jediné, co teď investoři dělat nesmějí, je vycházet při rozhodování ze svých zkušeností z posledních 12 let.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

 

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter