Výnosy evropských jádrových zemí rostou. Euro proti dolaru mírně sílí nad úroveň 1,1770 EURUSD. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna v zisku pod hranicí 25,30 za euro, podporují ji sázky na agresivnější zvyšování sazeb ČNB.

Investování s otčenášem

Byli jste u prvního svatého přijímaní, nebo dokonce i u biřmování? Napadlo Vás někdy, že byste mohli svůj katolický přístup k životu přenést i do světa investování? Ne? Zkuste se alespoň nad tím zamyslet. Panenka Maria Sněžná by z Vás měla radost.

Mnoho z nás má základní křesťanský iniciační rituál již za sebou. Je jím přijetí do společenství církve zvané křest. Menší část se dostala i k prvnímu svatému přijímání či biřmování. Jiní již uzavřeli dokonce svátost manželskou. V Evropě patříme sice k méně věřícím národům, přesto má víra v Boha u nás velmi silné kořeny, především na naší vinohradem posázené Moravě.

Křesťanství je zkrátka nejrozšířenějším světovým náboženstvím s více než dvěma miliardami věřících, jejichž počet roste zhruba stejně rychle jako celosvětová populace. Vzhledem k tomu, že křesťanství dominuje především na hospodářsky nejrozvinutějších kontinentech s dobrým přístupem na kapitálový trh, dalo by se předpokládat, že se najde poměrně dost sociálně odpovědných investorů.

Historie sociálně odpovědného investování sahá až do roku 1758, kdy Kvakeři (náboženské hnutí Společenství přátel) zakazovali svým členům participaci na obchodování s otroky. Moderní doba etických investic nastala ale až v době Dr. Martina Luthera Kinga díky tehdejšímu politickému klimatu podporující občanská práva.

Dnes je problematika sociálně odpovědného investování chápána jako jakákoli investiční strategie zaměřená na zisk s podporou nějakého sociálního aspektu. Sociálním aspektem může být ochrana spotřebitele, lidská práva nebo ochrana životního prostředí. Jde ale především o to, aby se investor vyhnul investicím podporující hříšná odvětví, jako jsou tabákový a alkoholový průmysl, hazard, zbrojní průmysl nebo pornografie.

Dne 12. listopadu 2003 publikovala Konference katolických biskupů Spojených států amerických pravidla, jak sociálně odpovědně investovat. Těchto pravidel se nedrží jen jednotlivci, ale za svá je přijaly i některé podílové fondy. Najdete také nespočet indexových akcií (neboli burzovně obchodovaných fondů, kopírujících určitý index nebo vybraný koš aktiv, zkráceně ETF), řídících se podle těchto pravidel. Ba i dokonce vládou kontrolované fondy si tato pravidla oblíbily.

Kdo se podle těchto pravidel chce řídit, bude muset podporovat katolické hodnoty, které zahrnují respektování lidského života, podporu lidské důstojnosti, firemní odpovědnosti, ekonomické spravedlnosti nebo životního prostředí. Hlavně se musíte vyhýbat investicím do hříšných odvětví.

Čtěte také: Jak by v současném světě investoval Mamon?

Je pravdou, že investor, který si dobrovolně dává z etických důvodů nějaké zábrany, má pak při investování zbytečně svázané ruce. Pokud ale k investování nepřistupujete pouze s vidinou zisku, ale chcete z investování mít i jiné dobré pocity, pak je dobré zvážit třeba investici do ETF respektující katolické hodnoty. ETF jsou velmi transparentní, nízkonákladové a především diverzifikované investice.

Níže najdete příklad čtyř katolických ETF seřazených podle spravovaného majetku. Každé ETF obsahuje společnosti v souladu s Konferencí katolických biskupů a sleduje odlišný index. Údaje jsou aktuální k datu 2. října 2015.  

Katolické fondy ETF:

Symbol Název Výše poplatků Meziroční zhodnocení Zhodnocení za 5 let Spravovaný majetek v mil. dolarů
SPY SPDR S&P 500 0,09% -5,16% 41,83% 168 304
RSP S&P Equal Weight ETF 0,40% -7,20% 47,37% 9 022
SPLV S&P 500 Low Volatility Portfolio 0,25% -3,71% 37,84% 4 543
FEX Large Cap Core AlphaDEX Fund 0,64% -7,66% 44,63% 1 662

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zajímáte se o ETF? Pak čtěte z našeho archivu:

Nastává ten správný čas investovat do ropy?

Letní horka živou vodou investic do vody?

Jak investovat do zlatých vlasů děda Vševěda?

Pozor, zájem investorů o rozvíjející se trhy znovu roste

Spadne z investic do zlata rez?

Investovat můžete i s koránem v kapse

Tip: Investujte do „sociálně zodpovědných“ firem

Bude se zelenit zeleným investicím?

Naskočili jste už zpět do nemovitostí?

Kde hledat zisky, když se akciová párty chýlí ke konci? II.

Kde hledat zisky, když se akciová párty chýlí ke konci? I.

Newsletter