Investovat pravidelně, nebo jednorázově?

Zdroj: Shutterstock

Je to otázka, kterou řeší nejeden investor. Má smysl investovat pár stovek měsíčně nebo radši našetřit částku, kterou už se vyplatí investovat? Jaké jsou výhody a nevýhody pravidelných a jednorázových investic?

Tak pro začátek vězte, že investovat i těch pár stovek měsíčně se vyplatí a má to smysl. Samozřejmě hlavně v případě, že se chystáte investovat dlouhodobě, například jako zajištění se na důchod. Rozhodující jsou vždycky individuální preference investora. Pokud máte k dispozici větší částku, investujte ji jednorázově popř. si ji rozdělte na 3 „hromádky“ a zainvestujte je v horizontu několika měsíců. Pokud velkou částkou  ještě nemáte, ale dokážete měsíčně ušetřit nějaký obnos, na nic nečekejte a začněte investovat pravidelně.

Nesnažte se časovat trh

Chování investora ovlivňuje hned několik behaviorálních předsudků, kterým se často nevyhne ani zkušený investor, natož pak ten nezkušený. U jednorázových investic proto existuje riziko, že méně zkušený investor podlehne efektu minulých výnosů, jinak řečeno projektuje si minulý vývoj do bezprostřední budoucnosti a paradoxně investuje v dobu, kdy je to nejméně vhodné. Ve výsledku pak často nakupuje za vysoké ceny a prodává za nízké. Časování trhů je opravdu disciplínou pro velmi zkušené investory.

Oproti tomu při pravidelném investování nakupuje, ať už trhy rostou nebo klesají. Částka se nemění, takže při růstu cen nakupuje menší množství podílových listů a naopak za nižší ceny nakupujete vyšší počet. Díky této diverzifikaci v čase se při poklesu cen snižuje i průměrná nákupní cena, díky čemuž investor přečká případnou krizi a vrací se rychle do zisku. Ani zde nemá příliš velký smysl zkoušet časovat začátek pravidelného investování. Pokud se vám povede začít v době poklesů, tím líp. Poklesy v počátku pravidelného investování totiž zpravidla vystřídá strmý růst, v dalších fázích. Nicméně obecně platí, že čím dříve tím lépe, obzvlášť v případě zajištění na důchod.

Výhodou pravidelného investování je, že dlouhodobý horizont vykompenzuje krátkodobé poklesy trhů. Toto je třeba mít neustále na zřeteli a nezmatkovat při krátkodobých poklesech. Dokonce ani, když jiní prodávají a novinové články píšou o krizi, nenechte se strhnout a držte se své investiční strategie.

Kouzlo složeného úročení

Hlavním argumentem, proč investovat pravidelně již nyní, je složené úročení. Pokud necháme průběžně připisované úroky dál pracovat a dostáváme i úroky z úroků, hodnota majetku roste geometrickou řadou a postupem času začnou úroky z úroků generovat mnohem větší výnosy než původní úrok. Říkáte si, že u malých částek to nebude až takový rozdíl? Divili byste se. V dostatečném časovém období se jedná již o nemalé částky.

Poplatky a zase ty poplatky

Podílové fondy si účtují dva typy poplatků – vstupní, účtovaný při nákupu fondu jako určitý podíl z investované částky, a manažerský, který se strhává průběžně a představuje odměnu investičního manažera za to, že se o portfolio fondu pravidelně stará a přizpůsobuje jeho strukturu tržní situaci. Obvyklá výše poplatků závisí na typu fondu – akciové bývají nejdražší (vstupní 2-4 % a manažerský 1-2 %), protože je s nimi nejvíc práce, nejlevnější jsou většinou fondy investující do dluhopisů a nástrojů peněžního trhu (0,5-2,0 % + 1 %).

U pravidelných investic se poplatek vypočítává z cílové částky, často ale dochází k odpuštění či výraznému snížení vstupních poplatků po určitém čase (např. po prvním roce pravidelného investování). Všechny podílové fondy však transparentně zveřejňují informace o poplatcích, které jsou s nimi spojené.

Není nač čekat

Takže pokud si myslíte, že spoření pár stovek měsíčně vás nevytrhne, není to tak. Navíc nikde není psáno, že částku nemůžete v budoucnu upravit v závislosti na vývoji své finanční situace. Demografický vývoj je neúprosný, veřejné finance v nedobrém stavu a je více než zřejmě, že o udržení životní úrovně ve stáří se musíme sami zasadit. Zkuste si několik měsíců vést podrobný rozpočet, sledovat pravidelné a mimořádné výdaje a najít, kde byste mohli ušetřit. Od věci není ani obrátit se na zkušeného finančního poradce, možná zjistíte, že vydáváte peníze na zbytečné finanční produkty a lze je investovat efektivněji.

Díky pravidelnému investování neutratíme všechny naše příjmy, ale odkládáme si do budoucnosti rezervu na horší časy nebo třeba na důchod.  Snižujeme také riziko, že bychom špatně načasovali trh, a hlavně využíváme složeného úročení, které v dlouhém období přináší ovoce.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter