IPO ve světě oživují. V Evropě prudce

Trh s primárními úpisy akcií ve světě je navzdory zvýšené opatrnosti investorů na vzestupu. Jejich celosvětový počet i celkový objem získaného kapitálu za šest měsíců letošního roku vzrostly proti první polovině loňského roku o více než 60 procent. Vyplývá to z pravidelné studie EY Global IPO Trends. Nezapomínejme, že boom IPO je brán jako indikátor vrcholu na trzích…

Za první půlrok se globálně uskutečnilo 588 primárních úpisů s celkovým výnosem 117,7 miliardy dolarů. Meziročně je to nárůst o 67 procent a nejvyšší objem kapitálu získaného během prvního pololetí od roku 2007. Za druhé čtvrtletí bylo zaznamenáno 333 primárních úpisů v hodnotě 70,7 miliardy dolarů, tedy o 62,4 procenta víc než ve stejném období loni.

Počet vede zdravotnictví a technologie, úspěch energie

Studie ukázala, že nejatraktivnějším sektorem pro primární úpisy byla zdravotní péče s celkem 103 emisemi, tedy více než dvojnásobkem proti stejnému období loňského roku. Dvojnásobně na 78 vzrostl i počet úpisů technologických firem. Nejúspěšnějších primárních úpisů dosáhli emitenti z řad energetických firem, kteří díky akciovým trhům získali celkem 17,6 miliardy USD.

„Trh s IPO vykazuje velmi dobré výsledky v celé řadě regionů i odvětví a podle dostupných ukazatelů se zdá, že tento trend potrvá i nadále. Tlak na upisovací ceny na vybraných trzích vypovídá o zdravé míře opatrnosti ze strany investorů, která je určitě na místě,“ uvedl Peter Wells, vedoucí partner transakčního poradenství společnosti EY v České republice.

Evropa +351 %

V Evropě se k letošnímu 17. červnu uskutečnilo 162 primárních úpisů, které firmám vynesly 44,5 miliardy dolarů. Objem výnosů tak v meziročním srovnání vzrostl o 351 procent, zatímco počet úpisů se zvýšil o 131 procent, což je nejlepší výsledek od roku 2007.

Nejvíce primárních úpisů letos zaznamenala londýnská burza, která zodpovídá za 12 procent celosvětového objemu dosavadních transakcí. Dařilo se i ostatním evropským burzám, například evropskému trhu Euronext (Paříž, Amsterdam, Brusel a Lisabon), milánské Borsa Italiana, NASDAQ OMX (Kodaň a Stockholm) a Bolsa de Madrid ve Španělsku.

Razantnímu oživení na evropském trhu primárních emisí podle E&Y napomohla lepšící se ekonomika a větší podpora centrálních bank. „Zvýšenou aktivitu lze pozorovat na tradičních trzích, jako jsou Velká Británie či Francie, především díky snaze investorů ukončit předchozí investice. Se zlepšujícím se stavem evropských ekonomik jsme svědky dalších transakcí, které představují znamení pozitivního vývoje evropského trhu s veřejnými nabídkami primárních emisí do budoucna,“ uvedl Josef Dobřichovský, ředitel oddělení transakčního poradenství společnosti EY v České republice.

Na amerických burzách se poprvé za více než deset let podařilo uskutečnit tři kvartály po sobě přes 70 IPO transakcí. NYSE a NASDAQ zaregistrovaly v pololetí v souhrnu 162 IPO za 35 miliard USD, včetně sedmi transakcí s výnosy přesahujícími miliardu amerických dolarů.

Druhá polovina roku: Stabilita?

Ve druhé polovině roku lze očekávat na globálním trhu určité ustálení. „Vzhledem k pokračujícímu zotavování mnoha ekonomik, nadále rostoucím cenám akcií i stabilitě trhů existují veškeré předpoklady pro silný a stálý vývoj veřejných nabídek i v následujícím období,“ uvedl Peter Wells. Výrazný růst počtu IPO očekává v odvětvích finančních služeb, nemovitostí, technologií a spotřebitelských produktů a služeb.

Newsletter