Americké výnosy obrátily k růstu. Dolar v lehkém zisku pod 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Írán: Levná ropa poškodí celý Blízký východ

Klesající světové ceny ropy poškodí země po celém Blízkém východě, pokud Saúdská Arábie nepodnikne kroky, které by tento cenový propad zvrátily. Agentuře Reuters to řekl náměstek íránského ministra zahraničí Hosejn Amír Abdolláhján. Dodal, že stále doufá, že Saúdská Arábie, která je největším exportérem ropy na světě, na pokles cen zareaguje.     

Světové ceny ropy se v loňském roce snížily téměř o polovinu kvůli obavám investorů ohledně převisu nabídky nad poptávkou. Zaznamenaly tak nejprudší celoroční pokles od roku 2008 a druhý nejprudší propad v historii. Severomořská ropa Brent loni zlevnila o 48 procent na 57,33 dolaru za barel.     

Za propadem cen ropy stojí hlavně vysoké dodávky suroviny na trh, které jsou důsledkem rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. K poklesu přispívají rovněž obavy ohledně vývoje poptávky v Evropě a v Asii.     

Saúdská Arábie koncem listopadu zablokovala snahy některých méně vlivných členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny. Tento krok posílil spekulace, že Rijád chce pomocí nízkých cen zastavit prudký růst těžby ropy v USA.     

Saúdové: OPEC těžbu nesníží ani při ropě za 20 dolarů

Ani Saúdové nejsou bezední a nechtějí ropu „zadarmo“

Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí v prosinci prohlásil, že OPEC nesníží svou těžbu ani v případě, že se ceny ropy propadnou až na 20 dolarů za barel. Dodal, že ceny by se již nikdy nemusely vyšplhat zpět na 100 dolarů za barel.     

„Pokud Saúdská Arábie nepomůže zabránit poklesu cen ropy, bude to vážná chyba, která bude mít negativní dopad na všechny země v regionu,“ prohlásil Abdolláhján.

OPEC v listopadu rozhodl, že ponechá svůj celkový limit pro těžbu ropy beze změny na 30 milionů barelů za den. Po tomto rozhodnutí narostly spekulace, že kartel svým krokem chce zastavit prudký vzestup těžby břidlicové ropy v USA, ale také potrestat Rusko a Írán za jejich podporu režimu Bašára Asada v Sýrii. Vztahy mezi Ruskem a OPEC se zkalily již počátkem tisíciletí, kdy Moskva slíbila snížit produkci v koordinaci s kartelem, slib ale nedodržela a svůj vývoz naopak zvýšila.

Klíčová cena ropy Brent se nyní pohybuje pod 57 USD za barel, zhruba 50 procent pod červnovými maximy a na minimech za pět a půl roku. Letošní pokles cen ropy je přitom nejvýraznější od globální finanční krize roku 2008.  

Newsletter