Íránská dohoda: Západ se raduje, Moskva už méně?

Vývoz z Německa do Íránu by díky uzavřené jaderné dohodě mezi Teheránem a šesticí světových velmocí mohl v příštích letech vzrůst až na čtyřnásobek. Odhadují to německá průmyslová sdružení. Německo má největší ekonomiku v Evropské unii a závisí na ní i mnoho firem v České republice.

„Velké příležitosti pro německé výrobce strojů a zařízení skýtá především modernizace ropného odvětví,“ uvedl dnes podle agentury Reuters šéf Svazu německého průmyslu (BDI) Ulrich Grillo.

Export z Německa do Íránu by podle jeho odhadů mohl stoupnout ve střednědobém výhledu na více než deset miliard eur (téměř 271 miliard Kč) z loňských 2,4 miliardy eur (65 miliard Kč). Prospěch by prý v této souvislosti mohl mít automobilový a chemický průmysl, sektor obnovitelných energií či zdravotní péče.

Podle Volkera Treiera, který v Německé průmyslové a obchodní komoře (DIHK) vede exportní oddělení, by se objem německého exportu do Íránu mohl zdvojnásobit na zhruba pět miliard eur během pouhých dvou let, nikoli během pěti let, jak předpokládal ještě v únoru.

Dohoda o íránském jaderném programu na stole. Ropa klesá

Světové mocnosti se po více než deseti letech jednání dohodly s Teheránem na omezení jeho jaderného programu. Dohoda má výměnou za to vést k rychlému odvolání ekonomických sankcí proti Íránu, který je jedním z členských států ropného kartelu OPEC. Íránu to především umožní získat více peněz zvýšeným vývozem ropy. Západní sankce, uvalené na Írán v roce 2012, snížily vývoz ropy z této země na polovinu, respektive na něco přes jeden milion barelů denně. Dohoda také podle Reuters povede k odvolání zbrojního embarga vůči Íránu.

Na návrat íránské ropy na trh se začaly chystat rafinerie ve Středomoří, pro které by to mohlo znamenat vyšší zisky. „Těšíme se, až se Írán vrátí na trh,“ uvedl mluvčí největší řecké rafinerie Hellenic Petroleum.

Za historický milník označila dnešní dohodu italská ropná a plynárenská společnost Eni, která investice v Íránu přerušila v roce 2001. Její mluvčí uvedl, že pokud budou restrikce zrušeny a Teherán přijde s příznivějšími smluvními podmínkami odpovídajícími mezinárodním standardům, podnik zváží, zda v Íránu opět investovat.

Italská exportní úvěrová agentura SACE mezitím uvedla, že postupné rušení protiíránských sankcí by mohlo zvýšit objem vývozu z Itálie do Íránu v příštích čtyřech letech o tři miliardy eur.

Pokrok ve vlastních rozhovorech s íránskou automobilkou Iran Khodro si od průlomu v jaderných jednáních slibuje francouzský výrobce automobilů PSA Peugeot Citroën. Francouzská firma uvedla, že jednání s jejím dlouhodobým partnerem o novém společném podniku jsou v pokročilé fázi. Jaderná dohoda Západu s Íránem by měla pomoci rozhovory posunout výrazně kupředu, řekl regionální šéf PSA Jean-Christophe Quémard.

Na návrat do Íránu se podle expertů už nějaký čas chystají i jiné západní automobilky, včetně německého Volkswagenu či amerického Fordu. Obě firmy dnes uvedly, že v Íránu teď nemají žádné obchodní aktivity.

Francouzské, italské či německé podniky ale v Íránu čeká konkurence ze strany čínských, korejských, blízkovýchodních a dalších firem, které zaplnily místo uvolněné následkem protiíránských sankcí západními podniky.

Oslabená role Ruska?

Rusko dnes přivítalo smlouvu o kontrole íránského jaderného programu jako důležitý krok k upevnění světové bezpečnosti. Ruské státní agentury přinesly během dne sérii zpráv o možných oblastech budoucí rusko-íránské spolupráce, v nichž dominuje petrochemie, doprava a energetika včetně jaderné. Podle analytiků citovaných agenturou Reuters ale nemusí být dohoda s Íránem pro Moskvu příliš dobrou zprávou.

Podle prezidenta Vladimira Putina je svět po dnešní dohodě s Íránem bezpečnější. Rusko se na maratonském jednání spolu s pěti dalšími mocnostmi aktivně podílelo a dohodu označuje za vítězství své vlastní diplomacie. Podle některých ruských politologů měly rozhodující vliv na ujednání s Íránem Rusko a Čína.

Ruské ministerstvo pro hospodářský rozvoj dnes vydalo prohlášení, předpovídající výrazný nárůst spolupráce s Íránem ve výrobě dopravní techniky a v železniční, letecké a námořní dopravě. Předpokládá se i kooperace v jaderné energetice. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova lze očekávat také rozšíření prodeje ruských zbraní Íránu, přestože embargo na prodej zbraní Teheránu má trvat ještě pět let.

Dohoda s Íránem ale dává zelenou pro export íránské ropy, což může vést k dalšímu snížení ceny energetických surovin na světových trzích. Podle dnešních ruských odhadů se cena ropy může z nynějších zhruba 57 dolarů za barel snížit pod 55 dolarů. Tlak na ruský rozpočet, jehož příjmy jsou na výnosech z ropných obchodů závislé, se tak dál zvýší.

Podle agentury Reuters může navíc dohoda zlepšit napjaté vztahy Teheránu s Washingtonem, a Moskva pak může snadno ztratit výlučné postavení íránského diplomatického spojence.

„Smlouva připravila Moskvu o trumf při vyjednávání s Washingtonem a může omezit ruský vliv na Blízkém východě. Relativně dobré vztahy s Íránem ospravedlňovaly důležité postavení Ruska v jednání o íránském jaderném programu, což USA nemohly ignorovat,“ napsala agentura.

Globální analytická společnost Stratfor v komentáři k jednání s Íránem uvedla, že obnovené dodávky íránské ropy na světové trhy mohou zkomplikovat ruský politický tlak na Evropu, která je na ruské ropě výrazně závislá.

„Ruský vliv na Blízkém východě rychle klesá, zatímco Evropa se začíná vymaňovat z ruského ropného objetí. Zatímco ruské politické možnosti se zužují, americké se znásobují jak na Blízkém východě, tak v Evropě. To je jistě pro Putina nepříjemná situace,“ uvedla společnost Stratfor.

Newsletter