Irsko znovu tygrem: HDP +7,7 %, půjčky za nulu

Irská ekonomiky ve svém jarním kvartále vylétla o meziročních 7,7 procenta a vrátila se k tempům, která znala v předchozí dekádě. Z té si nese označení „keltský tygr“. Aktuální růst irské ekonomiky je nejmohutnější  za více než sedm let. Vláda v reakci na dnešní čísla zvýší odhad růstu na úrovni celého roku.

Irsko se teprve před tři čtvrtě rokem vymanilo z programu mezinárodní pomoci v dluhové krizi. Mezikvartální růst ekonomiky dnes dosahuje 1,5 % a po růstu ve čtvrtletí předchozím o 2,8 % ekonomové sázeli na to, že irská ekonomika o půlprocento klesne.

Ministr financí Michael Noonan odhadl, že Irsko letos zvýší HDP o asi 4,5 procenta. Je to ale sotva týden, co si tento ministr dovolil vypustit z úst odhad, že ekonomika neporoste „jen“ o 2,1 %, ale zřejmě o 3 %. Ve dvou letech zpět irské hospodářství stagnovalo.

Ekonomiku táhl vývoz i zvýšená poptávka spotřebitelů, kterou podporuje silný růst zaměstnanosti. Vývoz navzdory útlumu ve zbytku eurozóny meziročně vzrostl o 13 procent. Osobní spotřeba posílila o 1,8 procenta, což byl nejrychlejší nárůst za téměř čtyři roky.

Irská vláda předpovídá, že deficit veřejných financí letos klesne pod čtyři procenta HDP, což by byl mnohem lepší výsledek, než předpokládá dohoda s mezinárodními věřiteli. Vláda naznačila, že v říjnovém návrhu rozpočtu na příští rok bude moci zřetelně zmírnit úsporná opatření.

Irsko dnes vydalo tříměsíční pokladniční poukázky, po nichž poptávka investorů vysoce překročila nabídku. Výnos tohoto dluhopisu pro investory díky tomu vůbec poprvé klesl na nulu.

Irsko po kolapsu svých největších bank dostalo v roce 2010 od EU a Mezinárodního měnového fondu záchranný program v sumě 85 miliard eur (2,3 bilionu Kč). Po letech úsporných opatření země loni v prosinci mezinárodní záchranný program ukončila a vrátila se na kapitálové trhy. Vláda nyní chce přesvědčit Evropskou komisi a Evropskou centrální banku, aby jí umožnily předčasně splatit část záchranného úvěru od MMF. Země by tak ušetřila stovky milionů eur na úrocích, které jsou u půjčky od MMF nyní více než dvojnásobné než na trzích.

Newsletter