Islámský stát zabíjel v Bruselu – ONLINE

Teroristické útoky na bruselském letišti a v metru si vyžádaly nejméně 34 mrtvých a téměř 200 zraněných. Čtrnáct lidí zahynulo podle hasičů na letišti, kde rovněž utrpělo zranění 92 osob. Podle bruselského starosty Yvana Mayeura si útok v metru u stanice Maalbeek vyžádal nejméně 20 obětí a 106 zraněných. Hasiči ale stále mluví o 15 mrtvých. K útokům se přihlásil Islámský stát. Belgický premiér Charles Michel a prokuratura jsou přesvědčeni, že na letišti útočil sebevražedný atentátník. Oficiální bilance obětí je dostupná zatím z letiště, kde podle ministerstva zdravotnictví zahynulo 11 lidí a dalších 81 utrpělo zranění. ​ 

České úřady nemají zatím informace, že by mezi oběťmi byli i Češi. V reakci na události v Bruselu zvýšila Belgie varování před teroristickými útoky v celé zemi na nejvyšší stupeň, bezpečnostní opatření zpřísnily i další evropské státy včetně České republiky.​​

Exploze na letišti v Bruselu – sledujeme ONLINE

21:48 Islámský stát hrozí mnohem tvrdšími útoky než v Bruselu

21:01 Wall Street odolala propadům v souvislosti útoků Islámského státu v Bruselu. S&P 500 -0,1 %, DJIA -0,2 %, Nasdaq +0,3 %.

19:05 Nejhorší teroristický útok v dějinách Belgie zanechal 31 mrtvých.

16:43 Lídři Evropské unie ve společném prohlášení uvedli, že na terorismus zareagují všemi dostupnými prostředky.

16:28 Nejméně jedna z výbušnin, které dnes použili sebevražední útočníci při útoku na bruselském letišti, obsahovala i velké množství hřebíků.

15:49 Brusel: Pomsta za Abdeslama? Strach z jeho slov?

14:44 Podle neoficiálních zdrojů dnes přišlo o život při atentátech na bruselském letišti Zaventem a v bruselském metru nejméně 34 lidí.

14:39 Belgická firma Electrabel popřela informace o evakuaci jaderné elektrárny Tihange.

14:28 Futures ukazují krátce před zahájením Wall Street kvůli atentátům v Bruselu pokles o 0,4 – 0,6 %

14:24  Začala evakuace jaderné elektrárny Tihange na jihovýchodu Belgie, důvod je neznámý.

14:06 Jeden z atentátníků byl zadržen na nádraží železniční linky spojující Amsterodam s letištěm Schiphol. Policisté u něj našli kalašnikov. Na letišti v Bruselu se našel nevybouchlý pás s výbušninami.

14:00 Co vyvolaly útoky v Bruselu na trzích? Brusel dodal sílu zlatu, německému dluhu a šanci Brexitu

13:35 Dnes ve 20:00 se mimořádně sejde česká vláda. Premiér Bohuslav Sobotka požádá, aby potvrdila 1. stupeň ohrožení a posílila policejní hlídky o vojáky.

13:17 K dnešním útokům v Bruselu se přihlásil Islámský stát. Podle egyptských médii prohlášení ISIS zveřejnila Amaq News Agency.

13:15 Posílená bezpečnostní opatření v Česku se týkají například pětice mezinárodních letišť nebo pražského metra. Na těchto místech by mělo být více policistů a také pyrotechnické kontroly.

12:59 ČR je v pohotovosti. Otřesné, zní po Bruselu

12:35 Prezident Miloš Zeman je otřesen útoky v Bruselu. Zároveň varuje před podceněním hrozeb teroristických útoků v dalších zemích včetně Česka. Premiér Bohuslav Sobotka vyjádřil Bruselu solidaritu a podporu belgické vládě. Zpráva o útocích ho šokovala, stejně jako místopředsedu vlády Andreje Babiše (ANO).

12:18 Počet mrtvých v po výbuších na bruselském letišti potvrzen na 11, zraněných je 81.

11:59 Počet mrtvých v bruselském metru potvrzen na 15, zraněných je 55.

11:45 Ministerstvo zahraničí vyzve české občany, aby odložili veškeré cesty do Bruselu. Doporučí také, aby zvážili cesty do dalších částí Belgie.

11:44 Komentář Lukáše Kovandy: Teror v Evropě: už včera bylo pozdě

11:40 Belgické krizové centrum vyzvalo obyvatele Bruselu, aby zůstali na místech, kde se právě nacházejí, ať už doma či na pracovišti, a nevydávali se ven. Kromě MHD byl zastaven také provoz vlaků, které odjíždějí z bruselských nádraží či na ně měly přijet. Týká se to rovněž vlaků Eurostar.

11:40 Belgický premiér Charles Michel svolal jednání bezpečnostní rady státu.

11:07 Letiště v Bruselu bude zavřené do 18:00 místního času.

11:00 Britský premiér David Cameron oznámil po Bruselu schůzku speciálních sil COBRA

10:44 Belgická prokuratura považuje výbuchy za teroristické útoky a v tomto směru zahájila příslušné vyšetřování. 

10:17 Výbuchy v Bruselu podle grafiky RFE/RL

10:09 Živý přenos dění na bruselském letišti agentury RT
9:58 Lidé utíkají z bruselského letiště po dvou explozích u přepážek American Airlines
 
9:40 Hasiči v Bruselu hovoří o nejméně čtyřech výbuších v různých stanicích metra. To je kompletně uzavřeno.
9:37

9:36 Výbuchy se týkají stanice metra v Maalbeeku
9:32 Metro v Bruselu bylo kvůli dalším hrozbám výbuchu uzavřeno
9:31  Další exploze se ozvala také ve stanici metra blízko institucí EU
9:26 Podle agentury RT si výbuchy vyžádaly již 17 mrtvých.
9:04 Podle informací na twitteru vybuchly nálože u přepážky společnosti American Airlines. Televizní stanice NBC News s odvoláním na belgickou policii informovala bez upřesnění o několika mrtvých a zraněných. Na twitteru se objevily zprávy o nejméně deseti mrtvých a 25 zraněných, úřady zatím oficiální bilanci nezveřejnily. Letiště bylo uzavřeno a evakuováno; zastaveno bylo i vlakové spojení k letištním terminálům.
9:04 „Byl jsem v bezcelní zóně na letišti a slyšel jsem dvě velmi, velmi hlasité exploze,“ citovala televize SkyNews svědka události Alexe Rossiho. „Cítil jsem chvění budovy. Byl tam také prach a kouř.“
9:04 Výbuchy otřásly letištěm krátce po 08:00 SEČ. Ze zveřejněných fotografií je patrný kouř nad terminálem. Z videí je vidět, že v místě propukla panika, dav lidí z letiště utekl po příjezdové silnici.

Newsletter