Tlaky na slabší dolar přetrvávají. Euro profitovalo z rostoucích výnosů, které podpořila zpráva o dodatečné dodávce vakcíny Pfizer, vliv měly i výhledy bank Goldman Sachs a City sázející na vyšší evropské tržní sazby. České výnosy v závěru minulého týdne klesly, včera část poklesu smazaly. Koruna se drží nad hranicí 25,90 za euro.

Itálie a brexit opět v akci. Euro je nejslabší od června 2017

Pondělí ráno se nese ve znamení oslabujícího eura. Společná evropská měna se vůbec poprvé od června 2017 dostala pod hranici 1,1300 dolaru za euro. Mezi hlavní důvody tohoto oslabení patří blížící se deadline italské vlády a její odpovědi na připomínky Evropské komise k návrhu rozpočtu pro rok 2019, vedle toho se podepisuje i stále nejasná situace kolem brexitu. Dolaru poté svědčí i nadále trvající americko-čínské obchodní napětí.

Pokud se zaměříme na dění kolem italského rozpočtu, situace se začíná postupně vyostřovat, jelikož, jak se zdá, ani jedna strana sporu nebude zřejmě nikterak svolná k větším ústupkům. Naposledy se v tomto směru vyjádřil italský vicepremiér Matteo Salvini, podle něhož nebude Evropská komise z upraveného návrhu příliš nadšená. Na druhou stranu je přesvědčen, že výsledky fiskální politiky budou hovořit samy za sebe.

Jestliže EK opravdu shledá navrhované změny v rozpočtu opět za nevyhovující, existuje scénář zahájení procesu překročení přípustného schodku. Výsledkem toho by mohlo být uvalení sankcí na Řím, ještě předtím je však potřeba, aby návrh projednala Evropská rada. V tomto směru je otázkou, zda bude chtít tento orgán celou situaci ještě více hrotit, obzvláště vezmeme-li v potaz fakt blížících se voleb do Evropského parlamentu a sílící populismus v podstatě napříč celým starým kontinentem.

Co se týče brexitu, klíčovou informací bylo dosažení 95% dohody s EU – problémem zůstává především otázka irských hranic. Nervozitu v posledních dnech vyvolal náměstek britského ministra dopravy Jo Johnson, který se v pátek vzdal své funkce a společně s tím požádal o vyhlášení nového referenda o brexitu. Dosavadní plán premiérky Mayové je dle jeho slov bludný a jde o největší selhání od druhé poloviny padesátých let. Johnson je od listopadu 2017 již 14. politikem, který opustil britskou vládu.

Pondělí bude z hlediska dalších událostí a dat poměrně chudé. Dočkáme se pouze vystoupení několika centrálních bankéřů Evropské centrální banky. I zbytek týdne se ponese ve znamení dalších proslovů představitelů světové měnové politiky, a to i od guvernéra Fedu Powella, který promluví ve středu.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1274 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,39 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1295 do 1,1404 EURUSD.*

Koruna se posunula na dostřel od hranice 26,00 za euro. K slabším hodnotám ji dostalo nejen oproti predikci trhu horší číslo říjnové inflace (trh tak v podstatě ignoroval fakt, že tlaky na zesílení jádrové inflace nadále sílí), klíčovou roli ale sehrálo především oslabující euro společně se zbytkem regionu.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Ve zbytku týdne bude klíčová středa, kdy bude zveřejněno HDP za třetí kvartál. Odhad trhu pracuje s meziročním zrychlením z 2,4 % y/y na 2,6 %, mezikvartálně by však mělo být dosaženo zpomalení z 0,7 % na 0,6 %. V tomto případě by hlavní zpomalovací složkou mělo být narážení ekonomiky na své limity, což brzdí celkovou produkci, vedle toho by měla být „cítit“ i oslabující zahraniční poptávka. Ta domácí by naopak měla zůstat i nadále silná.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,96 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,88 až 25,98 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,73 až 22,97 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter