Itálie hledá nového prezidenta. Draghi zdvořile odmítl

(Rozšířeno 11:31) Prezident Itálie Giorgio Napolitano oznámil rezignaci. Bude předána premiérovi Matteo Renzimu a lídrům horní a dolní komory italského parlamentu. Napolitano, 89, se postavil do čela země v roce 2006. Opětovně byl Napolitano zvolen v dubnu roku 2013 a to v situaci patu v zemi, kdy se politici nebyli schopni domluvit na jeho nástupci a opakované hlasování v italském parlamentu nebylo úspěšné.

Napolitano od počátku svého druhého zvolení jasně říkal, že krok učinil pro stabilizaci země – navíc během italského předsednictví EU ve druhé polovině roku 2014 – a sedmiletý mandát neodslouží celý.

Hledání slabého a ochotného

Premiér Matteo Renzi teď bude hledat jeho nástupce. Oproti osobnosti Napolitana spíše někoho slabšího, někoho, kdo bez okolků podpoří jeho reformy a případně kývne na předčasné volby v politicky neustále nestabilní zemi a přitom významné ekonomice eurozóny, pokud to bude premiérovi ku prospěchu.

„Potřebuje někoho, kdo rozpustí parlament na jeho žádost. Vyvolání předčasných voleb může být pro Renziho a jeho plánované reformy poslední záchranou,“ říká pro Bloomberg  Giovanni Orsina z Luiss Guido Carli University v Římě.

Draghiho zdvořilé děkuji

Lídři Renziho Demokratické strany se sejdou v tomto týdnu, aby zahájili debatu o jménech možných kandidátů na nového prezidenta. Mezi teoretickými nástupci padla dle Bloomberg dokonce spekulace o prezidentovi Evropské centrální banky Mario Draghim. Ten to ale rychle vyloučil. „Cením si toho, že jsem zvažován, ale to není moje práce. Za podstatné považuji to, co dělám nyní,“ řekl prezident Evropské centrální banky.

V italském tisku proběhly spekulace, podle kterých by se Draghi přesunul do role prezidenta Itálie a jeho místo v čele ECB by zastal bývalý eurokomisař a také finančních Mario Monti. Ten už Itálii posloužil v čele technokratické vlády v průběhu evropské finanční krize. 

Newsletter