Itálie se topí v dluzích, Evropská komise varuje před nákazou

Itálie se potýká s obrovskou mírou zadlužení. Evropská komise včera italskou vládu varovala před nadměrnou nerovnováhou veřejného rozpočtu a vyjádřila obavy ohledně objemu nesplácených úvěrů, které sužují italský bankovní sektor. Upozornila přitom, že by se italské problémy mohly přelít do dalších evropských zemí.

Italský veřejný dluh podle odhadů v loňském roce dosáhl 132,8 % HDP a letos by se měl zvýšit na 133,3 %. Italské středopravicové vládě se příliš nedaří dostat veřejný dluh pod kontrolu, zrychlit ekonomický růst a vylepšit podlomené zdraví tamních bank, uvedla komise podle agentury Bloomberg včera ve zprávě. „Vysoké vládní zadlužení a vlekoucí se slabá dynamika produktivity s sebou do budoucna nese rizika s významem přesahujícím hranice země, v kontextu velkých nesplácených úvěrů a nezaměstnanosti,“ uvedla Evropská komise.

Titul nejhorší ekonomiky eurozóny vyhrává…

Itálie se potýká s udržením vládní stability a vnitřními spory ve vládnoucí Demokratické straně, jejíž někteří členové usilují o předčasné volby. Zemi také letos podle odhadů čeká pomalý růst HDP (0,9 %) a přetrvávání problémů domácích bank. Ty sužuje gigantických 360 miliard eur špatných úvěrů, které podkopávají ziskovost i důvěru investorů a omezují poskytování nových půjček.

Evropská komise chce v květnu rozhodnout o tom, zda doporučí zařadit Itálii do režimu přísnějšího dohledu kvůli neschopnosti udržet veřejný dluh na cestě směrem k Unií stanovenému limitu 60 % HDP. Při rozhodování bude brát v úvahu konečné údaje o ekonomice za loňský rok a dodržení slibů italské vlády ohledně přijetí úsporných opatření ve výši 0,2 % HDP do konce dubna.

Kam kráčíš, Itálie? A kdy opustíš euro?

„Poměr zadlužení k HDP Itálie se „konečně stabilizoval, ale je v národním zájmu jej snížit s malou úpravou procesu konsolidace,“ uvedl podle agentury Bloomberg na Twitteru italský ministr financí Pier Carlo Padoan po zveřejnění zprávy Evropské komise. Efekty italských reforem „jsou patrné: růst je zpět, zaměstnanost roste, úvěry fungují lépe,“ napsal s tím, že toho nicméně bude třeba udělat ještě víc.

Italský bankovní sektor, který je v eurozóně čtvrtým největším, prochází podle expertů „očistcem“, neboť stále platí vysokou cenu za své minulé hříchy i přesto, že se zdá, že se situace začíná obracet správným směrem. Banky podle agentury Reuters stále ročně čelí odpisům ve výši zhruba 8 miliard eur kvůli vysokým úrokovým sazbám z minulosti, jež přeměňují už tak špatné úvěry ve zcela nedobytné.

Kolem evropských bank obchází strašidlo z roku 2008

Newsletter