Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Itálie se topí v dluzích, Evropská komise varuje před nákazou

Itálie se potýká s obrovskou mírou zadlužení. Evropská komise včera italskou vládu varovala před nadměrnou nerovnováhou veřejného rozpočtu a vyjádřila obavy ohledně objemu nesplácených úvěrů, které sužují italský bankovní sektor. Upozornila přitom, že by se italské problémy mohly přelít do dalších evropských zemí.

Italský veřejný dluh podle odhadů v loňském roce dosáhl 132,8 % HDP a letos by se měl zvýšit na 133,3 %. Italské středopravicové vládě se příliš nedaří dostat veřejný dluh pod kontrolu, zrychlit ekonomický růst a vylepšit podlomené zdraví tamních bank, uvedla komise podle agentury Bloomberg včera ve zprávě. „Vysoké vládní zadlužení a vlekoucí se slabá dynamika produktivity s sebou do budoucna nese rizika s významem přesahujícím hranice země, v kontextu velkých nesplácených úvěrů a nezaměstnanosti,“ uvedla Evropská komise.

Titul nejhorší ekonomiky eurozóny vyhrává…

Itálie se potýká s udržením vládní stability a vnitřními spory ve vládnoucí Demokratické straně, jejíž někteří členové usilují o předčasné volby. Zemi také letos podle odhadů čeká pomalý růst HDP (0,9 %) a přetrvávání problémů domácích bank. Ty sužuje gigantických 360 miliard eur špatných úvěrů, které podkopávají ziskovost i důvěru investorů a omezují poskytování nových půjček.

Evropská komise chce v květnu rozhodnout o tom, zda doporučí zařadit Itálii do režimu přísnějšího dohledu kvůli neschopnosti udržet veřejný dluh na cestě směrem k Unií stanovenému limitu 60 % HDP. Při rozhodování bude brát v úvahu konečné údaje o ekonomice za loňský rok a dodržení slibů italské vlády ohledně přijetí úsporných opatření ve výši 0,2 % HDP do konce dubna.

Kam kráčíš, Itálie? A kdy opustíš euro?

„Poměr zadlužení k HDP Itálie se „konečně stabilizoval, ale je v národním zájmu jej snížit s malou úpravou procesu konsolidace,“ uvedl podle agentury Bloomberg na Twitteru italský ministr financí Pier Carlo Padoan po zveřejnění zprávy Evropské komise. Efekty italských reforem „jsou patrné: růst je zpět, zaměstnanost roste, úvěry fungují lépe,“ napsal s tím, že toho nicméně bude třeba udělat ještě víc.

Italský bankovní sektor, který je v eurozóně čtvrtým největším, prochází podle expertů „očistcem“, neboť stále platí vysokou cenu za své minulé hříchy i přesto, že se zdá, že se situace začíná obracet správným směrem. Banky podle agentury Reuters stále ročně čelí odpisům ve výši zhruba 8 miliard eur kvůli vysokým úrokovým sazbám z minulosti, jež přeměňují už tak špatné úvěry ve zcela nedobytné.

Kolem evropských bank obchází strašidlo z roku 2008

Newsletter