Itálie spadla do recese, eurozóna zatím jen zpomaluje

Včerejšímu dopoledni dominovala data z eurozóny. Výsledky ale nijak nepřekvapily. Eurozóna zpomaluje, žádné drama se ale zatím nekoná.

Meziroční růst HDP v eurozóně dle očekávání zpomalil na 1,2 procenta a mezičtvrtletní růst činil 0,2 procenta. Nezaměstnanost také bez překvapení setrvala na úrovni 7,9 procenta. Potvrzují se tak prognózy zpomalení růstu, o kterých se již několik měsíců otevřeně mluví.

V Německu klesly maloobchodní prodeje meziročně o 2,1 procenta a proti předchozímu měsíci dokonce o 4,3 procenta. Nejenže analytici nepředpokládali tak vysoký pokles, čekali dokonce meziroční růst. Zprávu doplnily údaje z německého trhu práce, kde zůstala nezaměstnanost dle očekávání na úrovni 5 procent.

Data přišla také z Itálie, na kterou se stále nezapomnělo, jakkoliv politická jednání jsou nyní v pozadí událostí zejména kolem brexitu. Italská ekonomika mírně překvapila a zpomalila meziročně na 0,1 procenta, za poslední kvartál se dokonce propadla o 0,2 procenta. Propad je tak ještě o desetinu procenta větší než v předchozím čtvrtletí. Třetí největší ekonomika eurozóny (a brzy nejspíš i Evropské unie) se tak technicky dostala do recese.

Důvody italského propadu nelze hledat jen u zpomalení celé eurozóny. Například Francie a Španělsko v poslední čtvrtletí rostly nad očekávání o 0,3 % a 0,7 % Podle italských statistiků se na propadu podepsal zejména průmysl a zemědělství, přičemž by byl mnohem větší, pokud by se naopak nedařilo lépe vývozcům.

Špatná data se podepsala na euru, které neudrželo včerejší výstup nad 1,15 EURUSD a propadlo se o 0,25 % až na 1,145 EURUSD. Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1442 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,61 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1448 do 1,1517 EURUSD.*

Česká národní banka včera prozradila, že se dalšího měnověpolitického zasedání bankovní rady bude účastnit všech sedm členů. Podle dosavadních opatrnějších vyjádření některých z členů bude pravděpodobně pokračovat pauza po sérii pěti zvyšování v minulém roce a sazby zůstanou v únoru beze změny. I tak bude zajímavé sledovat, zda se změní počet hlasů pro a proti, případně kolik lidí by dokonce hlasoval pro snižování sazeb.

ČNB také zveřejnila data o hypotékách za minulý rok, z kterých vyplynul meziroční nárůst nových úvěrů na bydlení o 15 miliard korun. Podle ČNB se tak nenaplnily pesimistické předpovědi o výrazném propadu trhu s hypotékami. „Je možné, že v letošním roce k určitému meziročnímu snížení objemu poskytovaných skutečně nových hypotečních úvěrů dojde. Nebude se však nejspíše jednat o žádné drama,“ poznamenal ředitel sekce finanční stability ČNB Jan Frait.

Včera nebyla zveřejněna žádná domácí data a koruna jen mírně posílila proti euru o setinu koruny na 25,76 EURCZK. Proti dolaru se koruně naopak dařilo a po rozpačitém dopoledni posílila až k 22,50 USDCZK.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,76 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,72 až 25,80 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,30 až 22,50 USDCZK.* 

První únorový den nás čekají zejména data o inflaci z eurozóny, u které se očekává mírný pokles na 1,4 %. Americké ministerstvo práce státy tradičně zveřejní údaje o lednovém trhu práce. Trh čeká, že americká ekonomika vytvořila v lednu mimo zemědělství 165 tisíc pracovních míst, v prosinci to bylo 312 tisíc míst. V Česku se dozvíme, jak se vyvíjel index aktivity v průmyslu v lednu.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter