Italové si problémy musí vyřešit sami. Za cenu odchodu z EU?

Navzdory tomu, že se Itálie opět dostává do recese, obejde se bez německé či jiné zahraniční pomoci. Uvedl to prezident jednoho z nejbohatších regionů země. „Nechci, aby nám Německo nebo kdokoli jiný pomáhal. Chci, abychom byli dostatečně silní a zvládli se se svými problémy vypořádat samostatně. Dokážeme to, jako správní Italové? Ano, dokážeme. Musíme jen tvrději pracovat a dělat správná rozhodnutí,“ uvedl Roberto Maroni, stojící v čele Lombardie na severu Itálie.

Maroniho komentáře přicházejí v době, kdy se nad italskou ekonomikou začínají objevovat mračna. Itálie se dle dat italského statistického úřadu během druhého kvartálu propadla do recese.

Ve snaze podpořit růst, premiér Matteo Renzi představil program daňových škrtů a dalších podpůrných opatření ve formě úvěrů. Současně také navrhl rozsáhle reformy na trhu práce s cílem podpořit zaměstnanost, vzhledem k tomu, že se aktuálně míra nezaměstnanosti drží nad 12procentní hranicí.

Rozpočet pro rok 2015 dostal Itálii na dosah limitu stanoveného Evropskou unií, který činí 3 procenta.

Maroni, vedoucí člen a bývalý vůdce opozičního pravého křídla koalice Ligy severu uvedl, že zmíněné návrhy premiéra jsou nedostačující. „Myslím si, že se snaží udělat správnou věc ale špatným způsobem. Chce provést reformy na trhu práce, ale to lze pouze v případě, že zde máte hospodářský růst, který vám sám o sobě dokáže vytvořit nová pracovní místa. Nějaká změna pravidel nová místa nevytvoří,“ dodal Maroni. „Nacházíme se v situaci, kdy ekonomický růst je od Itálie na míle daleko,“ dodal.   

Bývalý proti-evropský vůdce míní, že pokud Brusel neposkytne Itálii dostatek flexibility ohledně fiskálních cílů, aby jí tak umožnil obnovit růst ekonomiky, země by měla opustit Evropskou unii. „Nemůžeme v ní zůstat, pokud je to v rozporu s našimi zájmy,“ dodal Maroni, který se loni vzdal vedení strany, aby se mohl naplno věnovat vedení Lombardie.

Lombardie je známa pro své zemědělství, výrobu a oděvní průmysl. Vyrábí se zde mnoho produktů s označení „Made in Italy“ a díky exportu do celého světa je region podle údajů Eurostatu jedním z nejbohatších v zemi.

(S podporou CNBC)

Newsletter