Italské referendum? Problémy pro ČNB a UniCredit Bank?

Výsledky nedělního referenda v Itálii, které odmítlo ústavní změny, mají na českou ekonomiku významnější vliv podle analytiků jen ve snaze o posílení české koruny k euru, což přidělává starosti České národní bance. Problémy by mohlo znamenat pro italskou UniCredit Bank, která působí i v Česku. Okamžitou negativní reakci akciových trhů následovala velice rychlá korekce. ČNB drží korunu nad hranicí 27,00 Kč za euro.

Tlaky jsou patrné na vzájemném kurzu eura a koruny, která vůči jednotné měně v důsledku referenda posiluje, uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Zdá se ale, že může jít o obvyklou reakci investorů, kdy na klíčovou událost bezprostředně reagují přehnaně, a kurz koruny tak jen krátkodobě ‚přestřeluje‘. Pokud by reakce trhů nebyla jen takto krátkodobého rázu, tlak na oslabování eura přidělá vrásky na čele představitelů bankovní rady ČNB, kteří by museli vydávat dodatečné peníze na obranu kurzového závazku, jejž v rámci probíhajícího intervenčního režimu udržují, dodal Kovanda.

„Pro Česko znamená odmítnutí změn nepřímé dopady nejen na export přes Německo, ale především přímý dopad na intervence ČNB, které při oslabujícím euru mají další argument pro svoji existenci. Pokud by v březnu kvůli italskému referendu nechtěla Evropská centrální banka přestat s kvantitativním uvolňováním, bude pravděpodobně i kurzový závazek ČNB běžet o to déle,“ řekl ČTK analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl.

Dijsselbloem: Hospodářské problémy Itálie po referendu nezmizely

Výsledek referenda by se podle Kovandy v nejpravděpodobnějším scénáři české ekonomiky výrazněji dotknout neměl. Vyloučit však zatím nelze krizové scénáře, které by pocítila zejména ČNB, neboť by musela aktivněji intervenovat na devizových trzích a bedlivěji monitorovat stav ústavu UniCredit ČR a SR. Výsledek referenda může vést k citelné ztrátě důvěry globálních investorů v italská aktiva, což by se projevilo i ztížením situace tamních bank, včetně UniCredit, dodal.

„Italské ‚ne‘ zatřáslo Evropou a její společná měna se dostala na dosah hranice 1,05 EUR/USD a na trhu se začalo spekulovat o tom, zda se v následujících týdnech či měsících tyto měny dostanou na paritu,“ uvedl analytik záložny Creditas Roman Koděra. Akciové indexy nejdříve ztrácely v rozmezí 0,5 až 0,7 procenta, ale po 30 minutách obchodování otočily vývoj a rostly. Index milánské burzy posiluje podle Bostla po 10:00 o více než jedno procento. Akcie problematické banky Monte dei Paschi di Siena posilují také o procento. Naopak akcie Unicredit oslabují o téměř tři procenta, podotkl.

Ohlasy na italské referendum: „Ne“ ústavě neznamená „ano“ populistům

Z pohledu fungování EU je odmítnutí ústavních změn v referendu Itálie další hrozbou, upozornil Bostl. Podle jeho názoru horší než Brexit či Donald Trump v Bílém domě. Itálie totiž nutně potřebuje řešit svoji problematickou ekonomickou situaci v čele s vysokým dluhem, vysokou nezaměstnaností, chabým růstem HDP a krachujícím bankovním sektorem. „Pokud se Italové vyslovili pro ‚ne‘, tak má nyní Itálie blíže Řecku než ke Španělsku, které se díky reformám s krizí vypořádává poměrně dobře,“ poznamenal.

Newsletter