Italsko-vatikánský boj proti finanční kriminalitě

Vatikán v minulosti čelil několika obviněním z praní špinavých peněz a napomáhání daňovým úniků. Magazín Forbes dokonce označil Vatikánskou banku za nejtajemnější a nejuzavřenější finanční dům na celém světě. Nápravu takto pošramocené reputace si vzal na svá bedra současný papež František.

Součástí této snahy je i italsko-vatikánská dohoda o sdílení finančních a daňových informací. Tato dohoda, která by dle informací agentury Reuters měla být oficiálně vyhlášena ještě tento týden, je součástí papežova programu „očisty financí“.

Vatikán je dlouhodobě kritizován mezinárodními finančními institucemi jako daňový ráj, kterého využívají movití Italové s dobrými kontakty. Pravdou je, že sama banka umožňovala italským občanům zakládání anonymních účtů, čímž se provinila nejen proti své zásadě spravovat pouze církevní finance, ale zároveň vybraným lidem umožnila vyhnout se daňové povinnosti.

Od roku 2013, kdy se papežského stolce ujala Jeho svatost František, se však situace rychle mění. Za tu dobu bylo zablokováno více jak 2000 bankovních účtů a přerušeno téměř 3000 kontaktů s klienty. Vrcholem ozdravného procesu má být zveřejnění výroční zprávy Vatikánské banky za rok 2014, které má proběhnout v nejbližších dnech.

Jediným problémem dohody o sdílení finančních informací je vykazování disponibilních prostředků církevních institucí a řádů založených v Itálii. Některé z těchto subjektů totiž provozují penziony, ze kterých získávají příjmy. Část těchto příjmů však jde na charitu a tudíž by neměly podléhat italskému zdanění.

Newsletter