Italský vyznavatel „amerického snu“. Štěstí našel na švýcarské burze

Mauro Ajani miluje svou rodnou zem, Itálii. A právě to byl důvod, proč se v roce 2006 snažil svoji farmaceutickou společnost Cosmo Pharmaceuticals uvést na burzu v Miláně. Po dlouhém tříměsíčním čekání na schůzku s ředitelem tamní burzy cenných papírů, k níž nakonec nedošlo, se rozhodl odložit sentimentalitu stranou a zavolat na SIX Swiss Exchange. „Itálie je nádherná země,“ promluvil Ajani k investorům. „Zároveň je ale velmi náročná na obchodování, a pokud nejste přítel přítele, vše je dost složité.“

Cosmo  začalo obchodovat na trhu ve Švýcarsku v březnu roku 2007 a v poslední době je společnost na roztrhání. Její akcie zaznamenaly v tomto roce již 122procentní nárůst, poté co se jejich hodnota zvýšila o 174 procent v roce 2013. Rally na burze zvýšila tržní kapitalizaci Cosma na 3,15 miliardy korun a z Ajaniho, který vlastní 38,9 procenta akcií prostřednictvím Cosmo Holding a Cassiopea, udělala miliardáře. „Je to sen, něco, čeho se většina lidí snaží svou prací dosáhnout,“ řekl ke svému úspěchu Ajani.

Fúze

Salix Pharmaceuticals (SLXP) a Cosmo Pharmaceuticals nedávno oznámili definitivní dohodu o fúzi v hodnotě 2,7 miliardy dolarů, podle které bude Salix sloučen s Cosmo Technologies Limited, dceřinou společností Cosma. Podle podmínek dohody se tak Cosmo Tech se sídlem v Irsku stane vlastníkem celé společnosti Salix a následně si změní svůj název na Salix Pharmaceutical a očekává se, že bude mít své vlastní kmenové akcie uvedené a obchodovatelné na NASDAQ Global Select Market. Tato transakce umožní začlenění společnosti Salix v Irsku a ta bude tak mít možnost snížit svůj daňový účet.

Podomní prodejce

Ajani strávil celou svou kariéru ve farmaceutickém průmyslu. V 19 letech, předtím než přijal práce v Rusku, Španělsku, Francii, či Kalifornii, se živil jako podomní prodejce léčiv v Itálii. Svou kariéru tak zahájil chozením z jedné lékárny do druhé s taškou v ruce bez absolvování jakékoliv univerzity. Společnost Cosmo založil v roce 1997, po zakoupení části výroby od Parke Davis, jež je dnes součásti gigantu Pfizer, na okraji Milána. Rok po svém uvedení na burzu v Curychu, společnost Cosmo získala jeden ze svých prvních velkých amerických patentů pro technologii MMX. Ta umožňuje vytvářet léky ve formě tablet s pozdějším uvolňováním a rozpouští se tak po celé délce tlustého střeva. Salix uvedl, že jeden z hlavních důvodů jejich dohody se společností Cosmo bylo získání patentů na rifamycin MMX. Ten se momentálně testuje jako lék na cestovatelský průjem, divertikulitidu a methylenovou modř, pomocí které by se mohly dát odhalit předrakovinné léze v tlustém střevě. Využití takové technologie může však být mnohem širší.

Tento obchod se společností Salix tak otvírá Cosmu dveře na trh v USA, řekl Ajani. Americký styl ambicí je něco, co Itálii chybí.

 

Newsletter