Jablko v ohrožení? Na pád Applu vsazena třetí nejvyšší částka na světě

Apple je mnohými investory považován doslova za perlu akciových trhů, proto je dost možné, že si bude jen těžko zvykat na svůj nový „titul“. Podle dat společnosti S3 Partners se totiž nakousnuté jablko stalo třetí nejshortovanější akcií na celém světě.

Sázky na pokles ceny akcie Applu – tzv. short – se od 15. května 2017 navýšily o 1,3 miliardy dolarů. K pátku 9.6.2017 tak celková výše těchto sázek dosahovala 9,1 miliardy dolarů. Díky tomu se společnost, kterou vede CEO Tim Cook, dostala na třetím příčku světových titulů, na jejichž pokles je vsazen nejvyšší objem peněz. Hůře už na tom je jen firma Tesla (celkový short 10,5 miliardy dolarů) a Alibaba (short o velikosti 16,7 miliardy dolarů).

Pokud byste však čekali, že sázka na pokles ceny Applu jde ruku v ruce se sílící vírou v celkový propad sektoru technologií, jste na omylu. Podle dat společnosti S3 Partners za tu samou dobu  – tedy od 15. května 2017 – klesl objem shortů burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na „tech“ akcie o 316 milionů dolarů.

Historie se opakuje. Kráčí USA vstříc nové technologické bublině?

Pravdou je, že shortaři si od pátku do pondělí přišli na své. Apple během těchto dvou obchodních seancí odepsal více než 6 %, což odpovídá zisku spekulantů o velikosti víc jak 500 milionů dolarů, uvádí server Business Insider. Katem nakousnutého jablka se stal nejprve páteční report agentury Bloomberg, který uvedl, že tolik očekávaný iPhone 8 nebude dostatečně rychlý z hlediska přenosu dat jako konkurenční smartphony. Vše pak podtrhlo pondělní zhoršení ratingu akcie Applu ze strany společnosti Mizuho z „buy“ s cílovou cenou na 160 dolarech na „neutral“ a cílovkou na 150 USD.

Sektor vs. jednotlivec

Americký technologický sektor má za sebou dva dny trvající propad, ze kterého se dostal až včera, když si připsal 0,85 %. Dokonce i Apple v úterý evidoval zisky, a to o velikosti 0,8 %. I přesto však analytický tým S3 Partners tvrdí, že pozorovaný „rozchod“ sázek na sektor technologií, reprezentovaný burzovně obchodovanými fondy (QQQ ETF), a na nakousnuté jablko je jasným signálem, že se investoři obávají o další vývoj Applu.

Zazvonil zvonec. Pohádka býčího trhu technologií se blíží ke konci

„Zvýšení sázek na pokles Applu není součástí všeobecného pesimismu, který by se týkal celého technologického sektoru,“ přepisuje server Business Insider slova Ihora Dusaniwského, šéfa analýzy S3 Partners. „Jak je vidět z vývoje objemu shortů v polovině letošního května, obě sledované oblasti se poměrně výrazně rozcházejí,“ dodal analytik.

Pravdou však je, že pokud porovnáme letošní vývoj Applu, sektor technologií a index Nasdaq, vidíme, že v prvním případě bylo dosaženo růstu o bezmála 26,6 %, ve druhém 18,58 % a ve třetím 15,55 %. Vzhledem k těmto číslům není přítomnost „medvědů“ u nakousnutého jablka zas až tak překvapivá.

„Shortselleři technologií se na Apple zaměřili s myšlenkou, že jeho výkon bude v blízké době horší než u celého sektoru,“ řekl Dusaniwsky. „Bude proto zajímavé, zda tento trend s celkovou vsazenou částkou vyšší jak 9 miliard dolarů dlouhodobě vydrží, či zda se objeví nákupní lavina následovaná po uzavírání krátkých pozic, která cenu akcie opět zvedne.“

Apple plave v penězích. Koupí Teslu, GM či Disney?

Newsletter