Jack Dorsey se vrací. Vrátí Twitteru křídla?

V posledních třech měsících řídil (jako prozatímní šéf) upadající Twitter po odchodu Dicka Costola, nyní dostává titul oficiálního CEO společnosti. Pro některé překvapivě. Jack Dorsey totiž není žádným nováčkem – nejenže stál u zrodu společnosti, ale v minulosti už také u jejího kormidla a dojmy z tohoto období jsou rozporuplné. Navíc ale šéfuje startupu pro mobilní platby Square, což ho v očích mnohých vyřadilo se seznamu kandidátů na šéfa Twitteru, a nyní přirozeně rozpoutalo debaty o možném střetu zájmů. Přes všechny pochybnosti – investoři přijali zprávu o jmenování „staronového“ generálního ředitele Twitteru s povděkem a akcie v premarketu amerického obchodování reagovaly růstem o 3 procenta. Po zahájení seance stoupají o něco mírněji.

Jack Dorsey, osmatřicetiletý programátor a podnikatel, spoluzakladatel Twitteru a zakladatel i výkonný ředitel společnosti Square, v roce 2008 jmenovaný jedním z 35 nejvlivnějších inovátorů světa do 35 let (MIT Technology Review TR35). Twitter vstoupil na burzu v listopadu 2013, Square své IPO teprve plánuje. A Dorsey hodlá řídit obě firmy naráz. Z rozhodnutí Twitteru, které bylo minulou středu oznámeno Komisi pro cenné papíry (SEC), se navíc provozním ředitelem firmy stává Adam Bain, zatímco ex-CEO Dick Costolo v představenstvu končí. Dorsey, který je od roku 2008 předsedou představenstva, zůstane jeho řadovým členem.

„Nejmocnější komunikační prostředek“

„Role CEO obou firem naráz jsem si vyzkoušel v posledních třech měsících. Mám ve svých týmech nejchytřejší, nejsilnější a nejodhodlanější osobnosti,“ tweetoval ke svému jmenování do funkce Dorsey. „Twitter je nejmocnější komunikační prostředek naší doby… ukazuje vše, co svět říká, několik minut v předstihu před čímkoli dalším,“ dodává sebevědomě.

Dorsey ovšem stojí před nelehkým úkolem. Akcie Twitteru za poslední rok propadly o více než 50 % a letos v srpnu se poprvé vrátily na, a dokonce pod, upisovací cenu 26 dolarů, od níž se ne a ne odpíchnout. Někdejší euforie z investice do (jakékoli) sociální sítě upadla a Twitter se nechává válcovat Facebookem, jehož akcie od IPO v květnu 2012 vcelku stabilně rostou, za poslední rok téměř o pětinu. Za poslední dva roky, kdy jsou akcie Twitteru veřejně obchodovány, sice firma došla k zisku (7 centů na akcii za druhý kvartál letošního roku), ovšem navyšovat počet uživatelů se dál nedaří. Sám Dorsey při svém nástupu do funkce prozatímního šéfa označil za „nepřijatelný“ fakt, že Twitter nedokáže širokou veřejnost, která Twitter zná a tweety sleduje i bez vlastního profilu na síti, proměnit ve skutečné uživatele platformy. Potenciál Twitteru se nedaří vytěžit.

Zůstávají otazníky nad tím, zda se Twitter vůbec dokáže stát mainstreamovou platformou. Se základnou 300 milionů uživatelů (na měsíční bázi) je stále malým pánem ve srovnání s pětinásobně velikým Facebookem, a dokonce už i ve srovnání s platformou pro sdílení fotek Instagram, která patří do facebookovského portfolia služeb a sama o sobě má už 400 milionů uživatelů. Tvrdá realita je, že zhruba miliarda lidí, kteří Twitter vyzkoušeli, se rozhodli síť nevyužívat.

Dorsey nyní dostává novou šanci dokázat, že může firmu zvednout ode dna. Na pozici šéfa Twitteru totiž stanul již v roce 2008 a v průběhu svého vedení se podle knihy Nicka Biltona Hatching Twitter dopustil zásadních strategických chyb. Od té doby ale měl šanci manažersky dospět a mimo jiné založil a úspěšně vede firmu pro mobilní platby Square. Investoři nyní jistě drží jemu i sobě palce.

Newsletter