Jackson Hole aneb kam dál bude směřovat eurodolar?

Všeobecně se očekává, že šéfka Fedu Janet Yellenová a prezident ECB Mario Draghi ve svém dnešním vystoupení na symposiu centrálních bankéřů v Jackson Hole neuskuteční žádná klíčová prohlášení, která by mohla silně rozhýbat kurz eura a dolaru. Historicky však platí, že pokud jsou očekávání velmi nízká, reakce trhu na překvapující informace bývají extrémně silné.

Jackson Hole Symposium je událost, kde pravidelně vystupují centrální bankéři z celého světa. V minulosti jejich prezentace odrážely politickou  a ekonomickou situaci a poměrně často obsahovaly oznámení, která předurčila další směr měnové politiky jejich instituce. Agenda se za posledních pár let soustředila především právě na měnovou politiku a dynamiku trhu práce.

Z čeho vycházíme?

Fed již letos dvakrát zvýšil své sazby, přičemž v plánu jsou – zatím stále – celkem tři kroky tohoto opatření za rok 2017. Do hry poměrně nově vstupuje i plán osekání bilance, která především díky již ukončenému programu kvantitativního uvolňování dosáhla astronomických 4,5 bilionu dolarů.

Evropská centrální banka je v tomto směru o něco střídmější. Její hlavní sazba zůstává i nadále hluboko v záporu. Na druhou stranu, sám Draghi již potvrdil, že možná diskuze o evropském QE by mohla být vedena letos na podzim. 

Byť se dlouhodobý sentiment světových centrálních bank posouvá opravdu velmi pomalu, můžeme s relativním klidem říci, že období extrémně uvolněné měnové politiky se postupně dostává ke svému konci. Ekonomický růst by tak měl opět vycházet primárně z vývoje reálných fundamentů, a to bez výraznější pomoci ze strany centrálních bank. Možná i proto je letošním tématem symposia „Podpora dynamické globální ekonomiky“. 

Co tedy očekávat?

Šéfka Fedu Janet Yellenová bude hovořit na symposium v 16:00 našeho času. Funkce jí končí v únoru příštího roku, přičemž není jisté, zda ji prezident  Trump opětovně jmenuje. Jako její možný nástupce figuruje Gary Cohn, bývalý generální ředitel společnosti Goldman Sachs a současný ekonomický poradce amerického prezidenta. Yellenová tak možná předloží hrubé představy o tom, jak Fed hodnotí současný vývoj ekonomiky, což by mohlo zahrnovat jak regulace finančního trhu, včetně jeho intenzivně diskutovaných změn, stejně tak i vliv fiskální politiky. Ve hře je rovněž i načasování již zmiňovaného osekávání bilance. Na druhou stranu, tento krok vidíme spíše až na dalším zasedání měnového výboru, které se odehraje v září.

Předseda Evropské centrální banky Marigo Draghi promluví později, a to v 21:00. V jeho případě se pravděpodobně dočkáme toho, co zaznělo na poslední tiskové konferenci. Tehdy bankéř uvedl, že obnova evropské ekonomiky je až překvapivě dobrá, přičemž je ale potřeba, aby se tento vývoj přelil do oblasti inflace a mezd. Pravdou je, že by – ostatně jak už předeslaly některé neveřejné zdroje – Draghi neměl jakkoliv komentovat možnou diskuzi o tzv. kvantitativním utahování. Na to má poměrně dost času, samotný program QE má totiž dle aktuálního plánu probíhat až do prosince 2017, případně dále, pokud si to bude situace vyžadovat.

Nepředpokládá se tedy, že by měl Draghi předložit jakékoliv návrhy utahování již takto brzy. Nečekáme, že by udělal tu samou chybu jako v červnu, kdy naznačil, že by se měnová politika měla postupně zúžit. Tehdejší reakce trhu ho přinutila, aby svůj komentář později „brzdil“.

Co to znamená pro měnový trh?

Obchodování na měnovém páru EURUSD je stále v horní hranici vzestupného trendového kanálu. V průběhu srpna by mohlo dojít k jeho prolomení. Právě úroveň 1,1700 – 1,1780 EURUSD vnímáme jako hranici odporu. Na dolní straně technicky nezbylo příliš místa, proto je tato psychologická úroveň 1,170 EURUSD velmi důležitá k dalšímu pokračování rostoucího trendu.

Právě náraz do trendové linie dnes způsobil pohyb o 50 pips směrem nahoru a připravit tak investory k nové rostoucí vlně.

Pokud by nedošlo k proražení trendové linie 1,170 EURUSD a uzavření pod ní na denní bázi, mohla by být brzy otestovaná úroveň 1,190 dolaru ze euro, což je nejvyšší hodnota od roku 2015.

 

Newsletter