Jackson Hole jako první dějství broadwayského představení. Než spadne opona, mnohé se může změnit

FOMC_03152022_3000px_Edited-78069 flickr photo by Federalreserve shared with no copyright restrictions using Creative Commons Public Domain Mark (PDM)

Guvernér Fedu Powell zůstal jestřábem. Na symposiu centrálních bankéřů v Jackson Hole zopakoval, že politika snižování inflace se promítne do ekonomických potíží. Takový komentář byl nutný s ohledem na inflaci. Lehkou útěchou pro ty, kteří jsou vyššími sazbami zasaženi, může být trvající závislost Fedu na datech.

Powellovi v Jackson Hole stačilo necelých deset minut na to, aby svými slovy zasáhl investory po celém světě. Domnívám se, že to, co jsme viděli, nebylo ani tak předzvěstí toho, co Fed udělá příště, jako spíše prvním dějstvím broadwayského představení. Všichni aktéři se řídili daným scénářem, ale než spadne opona, může se mnohé změnit.

Šéf Fedu mluvil tvrdě a zopakoval, že snižování inflace bude bolet. „Podnikáme rázné a rychlé kroky ke zmírnění poptávky, aby se lépe přizpůsobila nabídce, a k udržení ukotvených inflačních očekávání. Budeme v tom pokračovat, dokud nebudeme přesvědčeni, že je práce hotova,“ řekl Powell. Zdůraznil také, že měnový výbor bude po určitou dobu udržovat vyšší sazby: „Historická data důrazně varují před předčasným uvolněním politiky.“

Ozval se také sbor dalších členů FOMC, kteří ve svých rozhovorech n poskytli velmi jestřábí postoje. Zvláště „agresivní“ byla Loretta Mesterová, která tvrdila, že Fed bude muset zvýšit sazbu federálních fondů nad 4 %.

Uznávám, že Powell musel udělat to, co udělal. Fed musí pokračovat ve své jestřábí rétorice, aby nadále vyvíjel tlak na snižování inflačních očekávání. Koneckonců slova nic nestojí. Také se domnívám, že pokud Fed neočekává rychlé snížení sazeb, pak musí skončit na úrovni, která je únosná. A to zase znamená, že bude muset provést obrat k méně jestřábímu postoji spíše dříve než později.

Ale co je nejdůležitější, uklidňuje mě skutečnost, že Fed hodlá i nadále záviset na ekonomických datech, jak znovu zopakoval Powell. A právě na základě posledních dat očekávám, že Fed v září nenápadně přejde k méně jestřábímu kroku, jakým je zvýšení o 50 bazických bodů.

Co by se mohlo stát v září?

Průzkum spotřebitelů Michiganské univerzity ukázal, že inflační očekávání se stávají lépe ukotvenými v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Inflační očekávání na jeden rok dopředu činila v srpnu 4,8 % oproti 5,4 % v červnu. Na pět let dopředu činila inflační očekávání v srpnu 2,9 % oproti 3,3 % v červnu.

Index nákupních manažerů S&P ve službách byl překvapivě špatný, když dosáhl hodnoty 44,1, což je výrazně pod očekáváním, a je to také nejnižší hodnota od května 2020. To naznačuje, že se chystá výrazný pokles výdajů ve službách; jinými slovy, Fed již „udeřil americkou ekonomiku palicí po hlavě“. A Powell správně přiznal, že některé dopady nedávného zvýšení sazeb se v datech ještě neprojevily. Můžete si to zařadit do kategorie „špatná zpráva je dobrá zpráva“.

Nyní je nepravděpodobné, že by toto odradilo Fed od zpřísňování, ale měla by se zvýšit pravděpodobnost, že se obrátí k méně jestřábímu postoji a v září zvýší sazby o 50 bazických bodů. Poté bude postupovat mírnějším způsobem, přičemž nakonec dojde ještě k několika zvýšením o 25 bazických bodů.

Před dalším zasedáním Fedu budou samozřejmě k dispozici další data. Do 21. září je ještě daleko a může se stát mnoho věcí, ale domnívám se, že existuje šance, že měnový výbor v září nenápadně otočí. Možná jste slyšeli o „chvástání se ctnostmi“ neboli „humble brag“, výraz, který byl před několika lety poměrně oblíbený u mých dětí. Mám podezření, že o „drobném obratu“ možná uslyšíte i v budoucnu.

Zdroj: Invesco, Fed

Newsletter