Jak bude hlasovat ČNB den před brexitem?

Včera jsme se dočkali dalšího náznaku, jak by mohli rozhodovat členové bankovní rady České národní banky na nadcházejícím zasedání. To se koná koncem března, pouhý den před „realizací brexitu“, tedy pátkem 29. března. ČNB letos zřejmě jednou či dvakrát zvýší úrokové sazby, ačkoli případný neřízený brexit by mohl způsobit odklad příštího takového kroku, řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub.

Holub uvedl, že možnost utažení sazeb už na příštím měnovém zasedání ve čtvrtek 28. března zůstává na stole. „Určitě to platí… Souhrnně zatím data z domácí ekonomiky pro mě vyznívají směrem lehce jako podpora pro další zvyšování sazeb,“ dodal.  „Osobně to vidím v intervalu nula až dvě. Tu nulu jako takovou nevylučuji, nevidím ji ale jako moc pravděpodobnou. Stále se nacházíme v procesu normalizace měnové politiky,“ řekl Holub.

Neřízený brexit by podle Holuba mohl mít na rozhodování bankovní rady vliv. „Kdybychom viděli, že den po tom jednání nastane neřízený brexit, tak s ohledem na tu míru nejistoty, která tam panuje, by to spíš byl faktor vyčkat s rozhodnutím minimálně do května, kdy budeme mít plnohodnotnou prognózu, která by mohla ten brexit nějak plnohodnotně zapracovat,“ poznamenal Holub.

Holub rovněž agentuře Reuters potvrdil, že sekce měnová dokončuje práce na nové verzi jádrového prognostického modelu a že řada připravovaných změn by měla prognózy kurzu přiblížit skutečnosti. „V květnu budeme mít alternativní scénář připravený tímto modelem a předpokládám, že se potvrdí, co zatím vychází z těch interních stínových prognóz, že ten model bude naznačovat pozvolnější posilování nominálního kurzu koruny. To ale nutně nemusí znamenat automaticky zároveň rychlejší zvyšování úrokových sazeb. Změny se týkají modelování zahraničí, způsobu práce s očekáváními, trochu větší navázání spotřeby na vývoj disponibilních příjmů, a podobně,“ doplnil.

Koruna včera na Holubova slova reagovala posílením vůči euru, přiblížila se k úrovni 25,60 EURCZK. Později ale o zisky přišla. Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,63 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,58 až 25,66 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,52 až 22,72 USDCZK.* 

Dolaru se včera dařilo, během odpoledne zpevnil pod úroveň 1,1300 EURUSD a dostal se na dvoutýdenní maximum. Dolaru k ziskům pomohly údaje o prodeji nových domů a aktivitě ve službách. Americká měna má navrch, v cestě ale stojí hodně supportů, indikátory nemluví ve prospěch větších pohybů dolaru pod 1,1187 EURUSD. Euro je pod tlakem kvůli blížícímu se zasedání ECB, která zřejmě odloží termín růstu sazeb.

Dnes ráno se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1298 EURUSD a dolarový index se nachází na hodnotě 96,92 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1299 do 1,1367 EURUSD.*

Dnešek je chudší na světová makrodata. Fed dnes večer našeho času zveřejní Béžovou knihu, která  zachycuje stav ve 12 distriktech Fedu dle názorů jejich představitelů. Od ADP se dozvíme data změny zaměstnanosti za soukromý sektor, trh čeká 190 tisíc pracovních míst, předchozí měsíc to bylo 213 tisíc míst. V USA bude zveřejněna také obchodní bilance za prosinec.

Dnes je zasedání polské centrální banky, která by neměla překvapit a sazby ponechat na úrovni 1,50 procenta. O nastavení měnové politiky dnes bude jednat také Bank of Canada. Také zde se změna nečeká, hlavní úroková sazba by měla zůstat na úrovni 1,75 procenta.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter