Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0660 za euro. Koruna včera oslabila zpět nad 25,20 za euro.

Jak bude vypadat Praha v roce 2030? Cíle jsou ambiciózní

V květnu se uskutečnila konference Inovační vize Prahy 2030, na které účastníci z nejrůznějších sfér i institucí diskutovali, kam by se měla ubírat inovační strategie hlavního města i podpora vybraných oblastí. Je potřeba mít ambiciózní cíle, říká v rozhovoru pro Roklen24 ředitel Pražského inovačního institutu Bohumil Kartous, přičemž Prahu v roce 2030 vidí jako inovační centrum střední a východní Evropy. Jaké jsou podle něj nejdůležitější pilíře inovační vize a jakou roli v této vizi hraje Pražský inovační institut? Ve videorozhovoru mimojiné zaznělo:

00:08 – Na co by se měla Praha v následujících letech zaměřit nejvíce?

Praha má svoji regionální inovační strategii, ale trvalo relativně dlouho, než se odhodlala ji realizovat. My jsme se toho chopili a vytvořili jsme takovou vnitřní inovační infrastrukturu, která definuje směry, kterými by se Praha měla vydat. Jde o podporu oblastí jako je umělá inteligence, biotechnologie, kulturní a kreativní průmysly. Je to ale také obecně podpora podnikání a podnikavosti a podpora vzdělávání. A důležitá je i nepochybně podpora mezinárodních vztahů – aby Praha nebyla levným turistickým centrem, ale centrem pro turistiku s přidanou hodnotou, třeba konferenční turistiku. A zároveň bychom chtěli vytvářet klima, které usnadňuje podporu inovací na úrovni akademické sféry, na úrovni byznysu, na úrovni nezisku, na úrovni komunitního života. To je vize, kterou bychom rádi společně s Prahou realizovali.

01:53 – Jak by tedy podle Vás měla Praha v roce 2030 vypadat?

Praha by měla v roce 2030 být inovačním centrem střední a východní Evropy. Musíme mít ambiciózní cíle, abychom někam směřovali – a toto je ambiciózní, ale realistický cíl.

03:17 – Jak k tomu přispívá Pražský inovační institut?

My do toho přispíváme tím, že se v rámci ekosystému snažíme vytvářet vztahy mezi jednotlivými aktéry. To je ta zmiňovaná inovační infrastruktura, kterou jsme vytvořili a kterou chceme dále rozvíjet a podporovat. Ale jsou také další oblasti, ve kterých jsme aktivní. Je to podpora inovací v podnikání a podnikavosti, provoz Podnikatelského a inovačního centra, kde se střetávají lidé z byznysu, akademické sféry, vzdělávání i z města. Následně je to program DoToho!, kde jsme se zaměřili na rozvoj malých a středních podniků, kterým se ze strany státu dostává úplně nejmenší podpory. Dále je to vzdělávání, kde realizujeme náš vůbec největší projekt, a městský rozvoj – jsme autory strategie cirkulární ekonomiky, která má pomoci naplňovat cíle klimatického plánu do roku 2030. Pustili jsme se i do řešení inovací na pomezí sociální a zdravotní oblasti, kde vyvíjíme diagnostiku včasných symptomů neurodegenerativních chorob jako je Alzheimer nebo Parkinson. A tento “Health Tech” bude pravděpodobně pro nás do budoucna znamenat další možnost a potenciál, protože to je oblast, která se velmi dynamicky rozvíjí.

05:16 – Co si slibujete od dnešní konference?

Když se s radostí podívám dovnitř sálu, tak to, co jsme si od této konference slibovali, se podařilo naplnit. Sešli se tu lidé z byznysu, z města, z akademické sféry. Jsou tu studenti středních a vysokých škol, kteří se společně, v rámci konference, podílejí na inovační vizi Prahy 2030. To je náš cíl, to je právě vytváření toho klimatu. Jsem rád, že se to prostřednictvím konference podařilo a my v tom samozřejmě budeme pokračovat.

Newsletter