Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Jak by v současném světě investoval Mamon?

Slyšeli jste už o investování do hříchu? Nemusíte být zrovna Lucifer, abyste na této investici vydělali. Důležitější je spíše přivřít oči nad křesťanskými zásadami a zaměřit se pouze na touhu po zisku.

Jak známo, ve finančním světě je morálnost spíše na obtíž. Každý hraje sám za sebe a vždy člověka potěší, když je úspěšnější než ostatní. Chamtivost zkrátka žene investory kupředu. Svou hladinu amorálnosti můžete ještě vylepšit investicemi do hříchu. A co je tím hříchem vlastně myšleno? V tomto případě to znamená investovat do odvětví, která cílí na lidské slabosti. Příkladem takové lidské slabosti může být alkohol, tabák, hazard nebo neméně smrtelné zbraně.

Velkou výhodou těchto čtyř lidských slabostí je, že jsou v čase relativně neměnné a stabilní. Nezáleží příliš na tom, v jaké fázi se ekonomika zrovna nachází, jestli roste nebo klesá. Alkoholiků, kuřáků a osob závislých na hazardních hrách neubude. Naopak vlivem horší ekonomické situace se počet těchto osob může ještě zvýšit. Flašky, cigarety a blikajících světýlek se člověk holt těžko vzdává. Do toho se nám přiostří situace na Blízkém východě nebo Ukrajině, povstalci začnou volat po výzbroji a hned vyletí akcie zbrojnímu průmyslu. No sami považte. Pro hříšného investora hotový ráj.

Pokud byste podle pánů profesorů Elroye Dimsona, Paula Marshe a Mikea Stauntona z London Business School investovali v roce 1900 jednu libru do akcií alkoholových firem ve Velké Británii, tak by Vám tato libra vynesla po reinvestování dividend 243 000 dalších takových. Abyste měli srovnání – když byste tuto libru raději svěřili britskému strojírenství, měli byste nyní pouze 2 280 liber.

Výborný výkon hříšných odvětví podporuje také studie Credit Suisse, která se zaměřila na jejich výkonnost ve Spojených státech amerických v letech 1985-2006. Výsledky studie ukázaly na lepší výnosnost hříšných akcií než ostatních v průměru o 2,5 % za rok.

Tyto studie nám docela jasně ukazují, že investovat do hříchu se v posledním století jistě vyplatilo. Nikdo nám samozřejmě nemůže slíbit, že tomu tak bude i nadále, ale současná bezpečnostní situace ve světě tomu nahrává stejně jako nemalé překážky vstupu do těchto odvětví. Tabákovou firmu nebo lihovar si nezaložíte tak snadno jako volnou živnost na zprostředkování obchodu a služeb. Finanční a administrativní překážky jsou zkrátka obrovské. To samozřejmě velmi pěkně hraje do karet současným společnostem působícím v těchto odvětvích. Nízká konkurence, stabilní poptávka, jen ten zákonodárce aby to nekazil. V Evropě se teď rozmáhá trend různých zákazů kouření, omezování hazardu a zvyšování daní. To ale příliš neubírá na ďábelském lesku investic do hříchu.

Na světě jsou samozřejmě i takoví, kteří z etických důvodů nebudou nikdy do těchto odvětví investovat. O investorech s růžencem ale až v příštím článku.

Pokud Vás ale možnost investice do hříchu zaujala, jednou z možností, jak lze investovat do odvětví zbrojního průmyslu a hazardu, je prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů ETF, která zahrnují více společností z daného sektoru. Získáte tak diverzifikovanou, transparentní a ďábelsky nízkonákladovou investici. Tabákový průmysl má velké zastoupení v podílovém fondu s dříve příhodným názvem The Vice Fund (nyní The Barrier Fund). Sektor alkoholu zase poměrně dobře vystihuje společnost Constellation Brands Inc., která má pod sebou mnoho známých značek vína, piva i tvrdého alkoholu. Níže jsou v tabulce uvedeny tyto čtyři příklady s údaji aktuálními k datu 25. září 2015. 

Symbol Typ Název Odvětví Zhodnocení za posledních 5 let
STZ Akcie Constellation Brands Inc. Alkohol 628,7%
VICEX Podílový fond Barrier Fund Tabák 75,4%
BJK ETF Market Vectors Gaming ETF Hazard 10,3%
ITA ETF iShares US Aerospace & Defense ETF Zbraně 103,9%

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zajímáte se o ETF? Pak čtěte z našeho archivu:

Nastává ten správný čas investovat do ropy?

Letní horka živou vodou investic do vody?

Jak investovat do zlatých vlasů děda Vševěda?

Pozor, zájem investorů o rozvíjející se trhy znovu roste

Spadne z investic do zlata rez?

Investovat můžete i s koránem v kapse

Tip: Investujte do „sociálně zodpovědných“ firem

Bude se zelenit zeleným investicím?

Naskočili jste už zpět do nemovitostí?

Kde hledat zisky, když se akciová párty chýlí ke konci? II.

Kde hledat zisky, když se akciová párty chýlí ke konci? I.

Newsletter