Jak ČNB bojovala se spekulanty? V lednu rekord 391 miliard korun

AKTUALIZOVÁNO – Leden se zapíše do historie ČNB jako měsíc, kdy banka intervenovala dosud největším objemem od samotného začátku obrany koruny. Během prvního měsíce 2017 bylo k udržení EURCZK nad 27,00 použito téměř 391 miliard korun. Celkově tak od zahájení režimu banka intervenovala v objemu bezmála 1,3 bilionu korun.

Dosavadní rekord ze zahájení intervencí, tedy z listopadu 2013, kdy banka použila zhruba 202 miliard korun, byl překonán o 189 miliard. Hlavním důvodem, proč musela ČNB tak intenzivně zasahovat, byla aktivita spekulantů sázejících na dřívější ukončení kurzového závazku. Toto přesvědčení přišlo po dosažení inflačního cíle na 2 % v prosinci 2016.

V návaznosti na to se rozjela spekulace na maximum. Dokazoval to vývoj 12měsíčního EURCZK forwardu, který se propadl až k úrovni 26,57. Tedy téměř k nejnižší hodnotě od listopadu 2013. Zvýšená aktivita především zahraničních investorů pak byla jasně patrná i na českých státních dluhopisech. V lednu se u jednoletého bondu dostal průměrný výnos na dosavadní rekord -1,7 %, kterému odpovídala i rekordní poptávka o objemu 32,3 miliardy korun.

ČNB to „odflákla“. Za útok spekulantů si může sama

Pravdou je, že na lednové dění v okamžiku zareagovala Česká národní banka pomocí slovních intervencí. V nich zaznělo, že banka nemá kam spěchat a raději si s koncem intervencí počká, dokud nebude svědkem dosažení robustního inflačního vývoje, tedy v podstatě (nejednoho) přestřelení inflačního cíle na 2 % v rámci tolerančního pásma. Souběžně s tím ČNB upozornila na fakt, že se koruna může v době po ukončení závazku pohybovat oběma směry, a to vinou vybírání zisků ze strany spekulantů sázejících na posílení české měny, které je již teď překoupená.

Slova ČNB zafungovala. V případě 12M EURCZK forwardů došlo na uklidnění a návrat na hodnoty před lednem 2017.

Stejně tak je na tom i vývoj výnosu jednoletého českého bondu.

JPMorgan zavařila ČNB. Ve hře jsou 4 miliardy spekulativního kapitálu

Co bude dál?

Dosavadní vývoj inflace jde ruku v ruce s požadavkem banky. Po prosincové inflaci na 2 % přišla v lednu čísla ještě lepší, a to rovnou 2,2 %. Tento vývoj tak dle oficiálních slov ČNB odpovídá i aktualizované prognóze, která pracuje s dosažením 2,1% tempa růstu cen za první kvartál, dále pak s 2,4 % za druhý kvartál a za třetí 2,7 %.

Na základě toho však stále platí to, co několikrát zopakoval sám guvernér ČNB Jiří Rusnok. Dle jeho slov je nejpravděpodobnější termín, kdy budou splněny nastavené podmínky banky potřebné k ukončení intervencí, polovina roku. S čím však investoři nemají počítat, je to, že by banka ukončila režim během prvního čtvrtletí. Poté se dle Rusnokových slov „může stát cokoliv“.

Rusnok: Konec intervencí ČNB? Může se stát cokoliv

Oficiální hlasy z ČNB pak dále uvedly, že samotný konec intervencí může proběhnout jak na řádném, tak i mimořádném zasedání, přičemž tento krok bude oznámen „včas“.

Jiří Rusnok: Konec intervencí oznámíme včas

Aktuální odhady analytiků ve většině předpokládají, že tzv. exit proběhne v dubnu, případně začátkem května. Ohledně této sázky více napoví čtvrteční inflační data z února. Aktuální odhad Roklen pracuje s dalším přestřelením inflačního cíle, a to až na 2,4 %.

Rusnok: Konec intervencí? Budou speciální jednání

Devizové rezervy dále rostou

Během dnešního dne byl rovněž zveřejněn i objem devizových rezerv ČNB. Stejně jako v mnoha předchozích měsících jsme byli svědky dalšího nárůstu, a to jak v eurovém, tak i dolarovém vyjádření.

ČNB v lednu navýšila své rezervy o 8,8 miliardy euro. Celkově tak drží 105,4 miliardy euro. V dolarech pak došlo na zvýšení o 7,77 miliardy dolarů, tedy na celkem 111,682 miliardy.

Vzhledem k těmto číslům lze odhadovat, že i únorový objem intervencí dosáhl ne zrovna malých čísel. Potvrzuje to i odhad hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera, který na základě dnešních výsledků odhaduje únorový objem intervencí na 210 mld. Kč.

Intervenční exit za dveřmi. Víte jak na něm vydělat?

Celkový objem rezerv už dosáhl 60 % ročního HDP české ekonomiky. Členové rady již však dříve uvedli, že jejich narůstající objem nepředstavuje pro banku problém, jelikož nemá nikterak předem nastavený strop. Naopak ji prý přináší možné investiční příležitosti.

Pravdou je, že devizové rezervy mohou ČNB přivést do ztráty, a to především poté, co uvolní kurzový závazek a koruna bude (pravděpodobně) posilovat. Na druhou stranu, sama banka již několikrát uvedla, že jejím cílem není vytváření zisku (následně pramenícího do státního rozpočtu), ale péče o cenovou stabilitu.

Intervenční exit za dveřmi. Víte jak na něm vydělat?

Jako poslední se k této problematice vyjádřil Tomáš Holub, ředitel sekce měnové ČNB.

Newsletter