Jak dlouho vydrží Saúdská Arábie? Bude v roce 2018 bez peněz?

Globální propad cen ropy si vybírá svou daň i na hospodaření největšího světového producenta – Saúdské Arábii. Země byla nucena v nadcházejícím rozpočtu snížit vládní výdaje, reagovala také zvýšením produkce ropy. Podle nové analýzy CNBC se zdá, že největší světový producent ropy „vydrží“ s propadající se cenou černého zlata nejméně do roku 2018.

Mnoho zemí, které jsou závislé na produkci ropy, muselo v kontextu současného dění sáhnout hluboko do kapsy, aby dostaly své rozpočty do rovnováhy. Bohaté národy, jako Katar nebo Kuvajt, si s danou situací dokáží v rámci možností poradit. Daleko větší problém mají chudší národy jako Libye, která propadla do hlubší občanské války. Aby se Libye dostala k vyrovnanému rozpočtu, potřebovala by podle Mezinárodního měnového fondu cenu ropy někde na úrovni 269 dolarů za barel.

 

Je propad cen ropy opravdu extrémní? Názor stratéga Deutsche Bank

Posted by Roklen24 on Thursday, 28 January 2016

 

Saúdská Arábie je někde mezi. Stabilní země se značnou podporou rezervních aktiv, které se v prosinci pohybovaly někde kolem 624 miliard dolarů. Z této položky však hodně ubírají vládní pracovní místa, velkorysé veřejné výdaje a klesající cena ropy. Analýza je samozřejmě závislá na tom, že se neobjeví žádné významné ekonomické změny a události ovlivňující Saúdskou Arábii. Také počítá s tím, že ceny ropy zůstanou nízké, s čímž v současné době počítají i odborníci.

CNBC se na finanční stránku země zaměřila již loni v srpnu, kdy se ropa pohybovala někde mezi 48 a 41 dolary za barel, což bylo poměrně vzdáleno tehdejším maximům 65 dolarů za barel. Tehdy CNBC odhadovala, že by Saúdská Arábie mohla být bez peněz v srpnu 2018, což bylo tehdy založeno na ceně 40 dolarů za barel a žádných škrtech ve výdajích veřejného sektoru.

Rozpočet Saúdské Arábie pro letošní rok zahrnuje proti roku 2015 výdajové škrty ve výši 13,8 procenta. Prognózy Barclays počítají spíše se škrty okolo pěti procent. I tak se ale očekává, že země bude mít v roce 2016 schodek ve výši 12,9 procenta HDP.

 

Vyjádří-li se cena jedné unce zlata v barelech ropy, mohou obě komodity posloužit jako indikátor krizových podmínek na světovém trhu. A ten říká: něco není v pořádku.

Posted by Roklen24 on Sunday, 31 January 2016

 

Podle posledních údajů, které jsou k dispozici od Energy Information Administration (EIA), reagovala Saúdská Arábie, kromě výdajových škrtů, také říjnovým zvýšením produkce ropy – celkem na více než 10 milionů barelů denně. Ačkoli zvýšení produkce hospodářství Saúdské Arábie mírně pomáhá, rozhodně nepomáhá zmírnit převis nabídky na světovém trhu. Podle EIA se očekává, že globální produkce se bude v prvním čtvrtletí roku 2016 pohybovat okolo 95 milionů barelů denně, spotřeba však okolo 94 milionů barelů.

Dřívější naděje na dohodu mezi členskými státy OPEC a Ruskem o snížení produkce byly v pátek hozeny přes palubu. Nejmenovaný íránský představitel  pro agenturu Dow Jones poznamenal, že země na dohodě participovat nebude. Saúdská Arábie dříve uvedla, že by na dohodu o snížení produkce přistoupila, pokud by ji dodržovaly jak členské, tak nečlenské země OPEC.

Newsletter