Jak EURO 2016 změní finanční svět

Kdekdo má ve svém investičním portfoliu Apple nebo ČEZ, „akciemi“ na výhru české reprezentace v úterním zápase proti Turecku se ale může pochlubit málokdo.

To by se do budoucna mohlo změnit. Vzájemnou konkurencí si sázkové kanceláře postupně snižují marže, díky čemuž se sázení na sportovní zápasy může stát stabilní součástí portfolií různých fondů, tak jako je tomu dnes u „sázek“ na akcie či dluhopisy.

Světovým lídrem tohoto odvětví je sázková kancelář Pinnacle, která nabízí dlouhodobě nejvyšší kurzy a nejvyšší limity (nechá vás vsadit za hodně peněz) na trhu. A právě na zápasy EURA 2016 si u ní budete moct vsadit s marží o velikosti 1,5 procenta (u českých sázkových kanceláří se marže na EURO 2016 pohybují v rozmezí tří až deseti procent, záleží na typu sázky). Co to znamená? Z každé stokoruny Pinnacle „vrátí“ sázkařům v průměru 98,50 Kč. Sázkové odvětví se tak postupně přibližuje finančnímu světu a je asi jen otázkou času, kdy bude marže srovnatelná s běžnými finančními produkty.

Sázkařské fondy

Některé společnosti se už na tento segment trhu zaměřily, sázkařské fondy vznikly v Nevadě, Austrálii nebo ve Velké Británii. Například firma Priomha Capital dokázala zhodnotit peníze svých investorů každoročně o 17 procent.

Sázkový svět se od toho finančního už neodlišuje ani ve využívaných metodách. Jen málokdo z profesionálních sázkařů a sázkařských skupin se dnes obejde bez důkladných analýz ohromného množství dat. Výše zmíněná Priomha Capital využívá služeb tří statistiků a drtivá většina jejích sázek je opřena o tvrdá data.

Absence finančních krizí. Přítomnost Babiše.

Nezanedbatelnou výhodou investičního sázení je absence finančních krizí, které mohou vaše tradiční portfolio značně ovlivnit. Ani toto odvětví ale není bezrizikové.

Největší překážkou profesionálních sázkařů se stávají legislativní změny – v Česku například nedávno schválený loterijní zákon. Jeho důsledkem by měl být absolutní zákaz sázkových kanceláří, které nemají povolení od Ministerstva financí. Babišovo ministerstvo chce dokonce od příštího roku aktivně blokovat stránky těchto zahraničních sázkových kanceláří – prozatím v Česku působit mohou, jedná se o typický příklad šedé ekonomiky.

Blokaci internetových stránek, kterou kritizovala například Pirátská strana, lze ale snadno obejít – už dokonce objevují podrobné návody. Ani Andrej Babiš tak pravděpodobně nepředstavuje překážku pro sázkařské investiční fondy, které by v České republice mohly vzniknout.

Newsletter