Jak je to skutečně s „obří“ zásobou hotovosti Applu?

O pořádně naducaném polštáři hotovosti, na němž sedí americký technologický obr Apple, toho bylo napsáno dost. Mohl by si za něj koupit celou pohádkovou společnost Disney, pokrýt roční výkon české ekonomiky nebo vypsat každému Američanovi šek na 632 dolarů. Apple dlouhodobě disponuje bohatou sumou „volné hotovosti“, jejíž výše tradičně neuniká pozornosti médií a analytiků a s posledními hospodářskými výsledky za třetí čtvrtletí letošního fiskálního roku byla vyčíslena na 203 miliard dolarů.

Obří „kapesné“ Applu. Stačí na roční výkon české ekonomiky

Z této sumy, pouze necelých 14 mld. dolarů bylo v uvedeném kvartálu rozpuštěno mezi akcionáře (z toho rovných 10 mld. formou zpětných odkupů akcií). Což pravidelně rozpoutává debaty na téma „co s těmi penězi“ i urgentní volání aktivistických investorů typu Carla Icahna, podle nichž by firma měla vracet do kapes akcionářů mnohem víc.

203 miliard dolarů je rekordní zásoba volné hotovosti a americké korporátní historii. Představuje potenciál 36 dolarů do rukou každého držitele jedné akcie (která se obchoduje na 111 dolarech), což vůbec nezní špatně. Je tu jeden problém – skutečnost je tomuto číslu na míle vzdálena, resp. představuje pouze drobný zlomek sumy. Alespoň podle včerejší zprávy amerického think tanku Citizens for Tax Justice (Centrum pro daňovou spravedlnost). Ta uvedla, že pětistovka největších amerických korporací drží záměrně v zahraničí své zisky v celkovém objemu přes 2,1 bilionu dolarů, s cílem vyhnout se placení daní v USA, a pokud by vše převedly do domácí ekonomiky, musely by daňovým úřadům zaplatit zhruba 620 miliard dolarů. A právě největší dílek tohoto koláče má Apple.

Legální daňové úniky. Americké firmy dluží stovky miliard dolarů

Podle studie založené na údajích, které samy firmy poskytují Komisi pro cenné papíry, Apple drží v zahraničí přes 181 miliard dolarů, a pokud by se tuto částku firma rozhodla přesunout do Spojených států, vznikl by jí u tamních daňových úřadů dluh přes 59 miliard dolarů. Tedy, pokud by Apple chtěl rozpustit celou částku do kapes akcionářů (ať už ve formě dividend nebo zpětných odkupů akcií), v prvé řadě by o třetinu přišel splněním daňové povinnosti. Dokud leží „volné“ peníze mimo dosah amerických daňových úřadů (a Apple se netváří, že by tento stav chtěl měnit), leží zároveň mimo dosah investorů. Ony plné kapsy peněz tak pro ně výrazně ztrácejí na hodnotě.

Co víc, pohled do rozvahy ukazuje, že Apple má dluhy a jiné finanční závazky o celkové výši 147,5 mld. dolarů, včetně závazků z pronájmů či kupních závazků dosahuje celková výše pasiv 179 miliard dolarů. A nyní trocha jednoduché matematiky. Ke konci letošního června Apple vyčíslil celkový objem „likvidních aktiv“ na 239 mld. dolarů, včetně oněch 203 mld. volné hotovosti, dále zásob, splatných pohledávek atd. Ke stejnému datu činily celkové závazky společnosti 179 mld. Přičteme-li pak onu daňovou povinnost 59,2 mld. dolarů, firmě by v „naditých“ kapsách po zaplacení veškerých závazků zbylo 800 milionů dolarů.

Z částky 36 dolarů na každou akcii se rázem dostáváme na 14 centů. Nové matematické cvičení si budeme moci provést s čerstvými finančními údaji za poslední čtvrtletí fiskálního roku, které Apple odhalí 27. října. 

Apple neoslnil, tedy zklamal. Akcie -8 %

Newsletter