Jak koronakrize pomohla realitnímu trhu

Zdroj: Depositphotos

Ceny nemovitostí v ČR během koronavirové krize navzdory očekáváním rostly. Dle dat Fincetrum Hypoindexu vzrostla průměrná výše hypotéky od začátku roku o 13,5 %, přičemž jediný ztrátový měsíc byl březen s poklesem o necelá tři procenta. I přes koronakrizi se tedy trh s nemovitostmi dočkal mimořádně vysokého růstu, a dokonce překonal svůj růst z minulého roku o více než tři procentní body.

Hlavní příčinou tohoto nevídaného růstu byla uvolněná monetární politika České národní banky, která snížením úrokových sazeb poskytla nemovitostnímu trhu zdroj levného financování. Banka vedle toho během loňského roku postupně snížila povinnou sazbu proticyklické kapitálové rezervy z 2 % na 0,5 %, v dubnu navíc zmírnila některé podmínky pro poskytování hypoték. Nejvýznamnější změnou bylo snížení části ceny nemovitosti, kterou musel klient financovat z vlastních zdrojů, a to z 20 % na 10 %.

Díky těmto opatřením byly banky schopny poskytovat značně více hypoték, což od vydání opatření začátkem dubna způsobilo pokles průměrné hypoteční sazby o více než 40 bazických bodů na nynějších 1,98 %. Jedná se tak o nejnižší hodnotu za více než tři roky; pod dvouprocentní hranicí se sazba pohybovala naposledy začátkem roku 2017. Levné hypotéky na trh přilákaly nové kupce, jejichž zájem nejenže vykompenzoval pokles poptávky spojený s recesí, ale zapříčinil dokonce ony mimořádné růsty. Zároveň tím však vznikla uměle nafouknutá bublina, která by při zrušení opatření ČNB mohla prasknout. Teprve poté by se ukázaly pravé dopady koronaviru na realitní trh.

Diametrálně odlišný vývoj pak probíhal u cen nájemného. V Praze se kvůli absenci turistů uvolnilo spoustu krátkodobě pronajímaných nemovitostí. To zapříčinilo skokový nárůst nabídky nájemních bytů a zahlcení trhu. Ceny pronájmu tak od začátku roku v Praze poklesly průměrně o 12,5 %, v centru dokonce o více než 25%.

Lépe na tom byl trh s nájemními byty ve zbytku České republiky. Oblastí, které na turismu nejsou zdaleka tak závislé, se pokles zahraniční poptávky takřka nedotkl . V Plzni, Liberci nebo Ústí nad Labem nájemné dokonce rostlo, a to o 3 %, 1,6 %, resp. 5,6 %. Nejhůře na tom ze zbytku ČR byla Morava, kde nájmy ve městech jako Brno, Ostrava a Olomouc zaznamenaly přibližně pětiprocentní pokles. Vývoj cen nájemného se tedy mezi jednotlivými regiony značně lišil. V Praze, na Moravě a v Karlových Varech ceny klesaly, zatímco ve zbytku ČR mírně rostly nebo stagnovaly.

Newsletter