Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Jak moc by Trumpova cla na auta ohrozila českou ekonomiku?

Americký prezident Donald Trump už několikrát zmínil, že uvažuje o zavedení cel na dovozy aut z EU do USA. Jejich výše by měla dosáhnout až 25 %, což je deseti násobek v současnosti uplatňovaných cel. Citlivost tohoto tématu pro evropské hospodářství je vysoké, protože auta představují 13 % objemu exportu EU do USA.

České hospodářství je tímto krokem také ohroženo. Přímým kanálem to ale nebude, protože automobilový export do USA představuje pouze 0,4 % českého automobilového exportu. Ten si navíc svou pozici udrží, protože 94 % představuje vývoz dílů a příslušenství, který není krátkodobě tak snadné v globálním dodavatelském řetězci nahradit.

Hlavním kanálem přenosu tedy budou české dodávky evropským výrobcům aut. Finální výrobky pravděpodobně reexportovány z dalších zemí EU do USA nejsou, a tak se vliv bude primárně týkat exportů dílů a příslušenství k autům vyrobených v EU, které jsou pak exportovány do USA. Evropská výroba je z 6,5 % exportována do USA. Kvůli jednoduchosti a nedostatku dalších přesnějších dat předpokládáme, že v tomto poměru dopadnou efekty amerických cel i na český export do EU. V ohrožení je tedy 18 mld. CZK exportů, což představuje 0,4 % českého HDP. To je ovšem maximální vliv, protože cenová elasticita, která bude kvůli vývozu luxusnějších aut do USA spíše nižší, což celkový dopad na české hospodářství sníží.

Autorem je analytik Komerční banky David Kocourek. Text byl původně napsán pro deník E15 publikovaný 28. června 2018.

Newsletter