Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Jak moc podhodnocená je koruna? Odpověď přináší Big Mac

Levné měny postupně stahují náskok valuace dolaru, uvedl aktualizovaný Big Mac index serveru The Economist. Patří mezi ně i česká koruna, která je dle dat podhodnocená o celých 28 procent. Jak je na tom dolar ve srovnání s eurem a jinými světovými měnami? A na které by se měli investoři zaměřit?

Předpovídat pohyby měnových párů podle jejich valuace není jednoznačně spolehlivé. Na trhu hrají roli kapitálové toky, nálada investorů, měnověpolitická rozhodnutí a další faktory. Big Mac index, vytvořený v roce 1986 deníkem The Economist, je ale relativně srozumitelným ukazatelem, jak moc „mimo mísu“ jsou valuace některých světových měn.

Index je založen na principu parity kupní síly. Ta říká, že by se směnné kurzy měn měly pohybovat k úrovni, která hodnotou představuje množství peněz nutné k nákupu konkrétního koše zboží v obou zemích. Na rozdíl od indexu parity kupní síly ale Big Mac index obsahuje jen jeden druh zboží v koši, a tím je slavný hamburger od McDonald’s.

Pokud je cena Big Macu v jiné zemi v přepočtu na dolary nad hranicí 5,28 dolaru, měna je nadhodnocená, stejný vztah platí naopak. Průměrná cena Big Macu v eurozóně je podle výpočtu The Economist 4,84 dolaru. To znamená, že euro je oproti dolaru podle indexu podhodnocené o 8,4 %.

Investiční „šeptanda“. Pozor, bude se utahovat

Od posledního vydání Big Mac indexu v červenci minulého roku se ale většina podhodnocených měn, včetně té společné evropské, přiblížila hodnotě dolaru. Při posledním měření bylo podle indexu euro podhodnocené dokonce o 16 procent. Od té doby posílilo, zejména poté, co Mario Draghi naznačil, že nákupy dluhopisů Evropskou centrální bankou by mohly být brzy seškrtány. Po tomto prohlášení jako by se se celý forexový trh probudil a uvědomil si, jak levné vlastně euro je.

V porovnání s většinou vyspělých ekonomik je ale dolar stále nadhodnocen. Pouze ve třech zemích stojí hamburger více než ve Spojených státech. Těmito zeměmi jsou Švýcarsko, Norsko a Švédsko. To však není nutně signálem, že oslabení měn těchto států je na spadnutí, uvádí The Economist. Důvodem jsou faktory jako nájmy nebo platy, které jsou v těchto zemích vyšší než ve zbytku eurozóny. Například norská a švýcarská měna vypadá na pohled draze, obě země však disponují velkým přebytkem obchodní bilance s čistým exportem.

QE party pomalu končí i v zemi vycházejícího slunce

Mezi vyspělými zeměmi s „levnou“ měnou se objevily pouze Velká Británie a Japonsko. Důvodem levné britské libry je podle The Economist brexit. V případě zmírnění kvantitativního uvolňování v Japonsku by potom mohlo dojít k rally jenu, stejně jako u eura v druhé polovině minulého roku, doplnil pro server Kit Juckes z Société Générale.

The Economist následně zveřejnil tip pro ty, co nevyužili zlevněného eura. Pro české investory je o to zajímavější než pro zahraniční, protože se jedná o českou korunu. Česká republika a také Polsko jsou úzce svázány s eurozónou a obě země prokazují dynamický hospodářský růst. Česká koruna je přitom podle indexu oproti dolaru podhodnocena o 28 procent a polský zlotý dokonce o 44 procent.

Nenechme se ale zmást. Stejně jako u bohatých zemích, jako je například Norsko, shodný efekt na tento index mají naopak nízké nájmy a platy v České republice a Polsku.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter