Jak moc se (ne)bát měnové války

Nový týden začal po turbulentním konci toho minulého relativním uklidněním. Evropské i americké akcie rostly, index strachu Vix naopak klesl. Neusněme ale na vavřínech, tento týden bude ještě hodně nabitý.

Nejsledovanějším tématem nadále zůstává obchodní přestřelka mezi Čínou a Spojenými státy. Byť jsme se včera nedočkali žádné „aktualizace“ již představených cel, z ekonomiky rudého draka přišly informace o tom, že čínská vláda zvažuje možnost oslabení domácí měny. Podle zdrojů agentury Bloomberg, které si přály zůstat v anonymitě, politické vedení zkoumá použití jüanu ve dvou směrech, a to jeho postupné oslabení jakožto nástroj obchodních vyjednávání s USA, který bude navíc fungovat jako „nárazník“ odrážející negativa spojená s eskalující obchodní válkou.

Faktem je, že byť by devalvace čínské měny nepochybně podpořila tamní exportéry, ve hře jsou i mnohá rizika. Tím prvním je možné označení Číny za zemi, která účelově manipuluje devizovými trhy. To by svým načasováním celkem sedělo, jelikož americké ministerstvo financí v nadcházejících dnech vydá svou půlroční zprávu mapující ty země, které uměle ovlivňují své kurzy, aby tak získaly neférovou obchodní výhodu oproti USA. Na aktuálním seznamu sledovaných měn je vedle jüanu i japonský jen, euro, švýcarský frank a korejský won, který vůči dolaru za poslední půlrok zpevnil nejvíce (viz graf).  Slabší měna by pak rovněž znepříjemnila život čínským firmám, jejichž dluh je denominován v jiné měně, než je ta domácí. V neposední řadě by pak čínská vláda zcela podkopala svou proklamovanou snahu o posun k tržně orientovanému systému měnového kurzu.

Devalvace jüanu s sebou navíc přináší i riziko „přelití“ obchodní války v tu měnovou. Ostatně již dříve jsme u Trumpa vypozorovali evidentní sympatie k slabému dolaru, byť se své výroky pokoušel podle nás ne zcela úspěšně neutralizovat. Naprostá většina odhadů se však přiklání k tomu, že se Čína chopí jiných nástrojů, přičemž možnost devalvace si nechá až jako poslední vzhledem k tomu, že v tomto případě převažují spíše negativa. Koneckonců, už samotná eskalace obchodní války s USA přirozeným způsobem, tj. bez zásahu státu, přispívá k oslabení jüanu. To potvrzují i odhady agentury Bloomberg, kde medián kurzu CNY proti dolaru pracuje s oslabením z aktuální hodnoty kolem 6,30 USDCNY na 6,35 během druhého čtvrtletí, na 6,39 během toho třetího a nakonec na 6,40 USDCNY na konci roku.

Donald Trump informaci o možném oslabení čínské měny ponechal zatím bez komentáře. Slova se naopak chopil čínský prezident Si Ťin-pching, který promluvil na asijském fóru Boao Forum. Během své řeči varoval před návratem k mentalitě studené války a zároveň zopakoval slib většího otevření čínské ekonomiky, a to především v sektoru bankovnictví a automobilů (snížení cel). Souběžně s tím pak rovněž přislíbil omezení restrikcí expozice zahraničních investorů v Číně i posílení ochrany duševního vlastnictví zahraničních firem. Si Ťin-pching tak sice neřekl v podstatě nic nového, na druhou stranu ale podpořil klíčová témata, na která Donald Trump pravděpodobně „uslyší“.

Celkově jsme v posledních dnech svědky určitého uklidnění nálady kolem obchodní roztržky mezi USA a Čínou. Na tom se již během víkendu podílel jak ekonomický poradce Bílého domu Kudlow, tak i americký ministr financí Mnuchin či dokonce sám Trump. Ten ve svém nedělním tweetu uvedl, že s čínským prezidentem budou přátelé i přes všechno dění v rámci obchodních vztahů obou zemí. I to tedy podporuje představu, že hrozba vypuknutí měnové války není (zatím) natolik aktuální.

 

Co se týče dění dalších dní, pozornost investorů se bude rovněž soustředit na středu, kdy bude zveřejněna americká inflace za březen, ve večerních hodinách pak bude vydán zápis z posledního zasedání Fedu, kde se mimo detailního komentáře ohledně rozhodnutí o sazbách a prognóze pravděpodobně dočkáme i nástinu názorů na dopady cel na americkou ekonomiku. Ostatně první „vlaštovka“ přišla již v pátek, a to z úst guvernéra Fedu Powella. Ten na adresu cel uvedl, že jejich zavedení sice může podpořit tempo růstu cen, avšak stále je velmi brzy na to, aby bylo možné tento výrok označit za jistý.

Ve výsledku vyznělo pondělí ve prospěch eura, které zpevnilo nad hranici 1,230 EURUSD. K ziskům společné evropské měny přispěl například komentář guvernéra ECB Maria Draghiho. Ten v rámci Výroční zprávy ECB uvedl, že míra ekonomické expanze zůstane letos silná. V případě inflace pak centrální bankéři věří, že se ve střednědobém rámci posune směrem k inflačními cíli, na druhou stranu ale stále existují určitá rizika, která tempo růstu cen omezují. Tento komentář nebude jediný v aktuálním týdnu, ve čtvrtek totiž bude zveřejněn zápis z posledního zasedání ECB.

Aktuálně se dolar obchoduje na 1,231 EURUSD. Během dnešního dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí 1,225-1,237 EURUSD.*

Na koruně se nervozita kolem hrozby obchodní války zatím nikterak výrazně neprojevila. Na začátku týdne se domácí měna naopak oklepala ze ztrát z konce toho minulého, což vedlo k posunu k hranici 25,35 za euro.

Kurz nikterak citlivě nereagoval ani na o něco lepší výsledek přebytku salda zahraničního obchodu, který v březnu dosáhl 18 miliard korun při predikci na 16 miliardách. O něco akčnější reakci očekáváme dnes, kdy bude zveřejněna inflace za březen. Odhad agentury Bloomberg pracuje se zpomalením z předchozích 1,8 % na 1,7 % meziročně, odhad ekonomického týmu skupiny Roklen pak pracuje se setrváním na 1,8 % a s mírným meziměsíčním zrychlením na 0,1 %.

Nejzajímavější bude srovnání výsledku s prognózou ČNB, která dosahuje poměrně odlišných čísel, a to 2,3 % y/y. Pokud budou očekávání vyplněna a inflace setrvá pod inflačním cílem a zcela mimo odhad ČNB, koruna by se mohla dostat pod mírný prodejní tlak.

Souběžně s indexem spotřebitelských cen pak bude zveřejněna míra nezaměstnanosti. Odhad Bloombergu pracuje v tomto případě s poklesem z 3,7 % na 3,5 %. Predikce ekonomického týmu Roklen je totožná. V neposlední řadě kurzovými kartami může zamíchat i guvernér České národní banky Jiří Rusnok, který dnes promluví na konferenci ratingové agentury Moody‘s v Praze.

 Aktuálně se koruna obchoduje na 25,34 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,31 až 25,36 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,51 až 20,67 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

 

 

 

Newsletter