Evropské i americké výnosy klesají. Euro se po včerejším posílení obchoduje nad 1,1070 EURUSD. Koruna se obchoduje nad 25,10 za euro. Proti dolaru zpevnila pod 22,70.

Jak mohou Češi zlepšit své zdraví? Dobrovolné aktivity!

V ČR se dobrovolným aktivitám věnuje nejmenší podíl obyvatel v produktivním věku. Ti, kteří přesto nějakou takovou aktivitu vyvíjejí, se přitom těší lepšímu zdraví, vedou naplněnější život s nižším sklonem k depresi a dosahují lepších výsledků v dovednostech, které jsou podstatné z hlediska uplatnění se na trhu práce.

Dobrovolnou činnost definuje OECD jako čas věnovaný nehonorovaným a nepovinným aktivitám, které jsou motivovány snahou o obecné blaho. Organizace dále připomíná to, co prokazují četné výzkumy společenských vědců, a sice že dobrovolné aktivity jsou zásadní pro naplněný a spokojený život.

Češi se však do dobrovolných činností zapojují poskrovnu, vlastně nejméně v ekonomicky vyspělém světě. Podle dat OECD, publikovaných minulý týden v rozsáhlé srovnávací studii How’s Life? 2015, se na dobrovolné činnosti vykonávané prostřednictvím nějaké k tomu určené organizace podílí pouze 18 procent Čechů v produktivním věku. Pro srovnání, v Norsku nebo ve Spojených státech je to více než 55 procent. Celkově v zemích OECD se dobrovolné činnosti věnuje zhruba každý třetí člověk v produktivním věku (srovnání v rámci zemí OECD naleznete v galerii článku).

Pokud už Češi participují na nějaké dobrovolné činnosti, pak nejčastěji v oblasti sociálních a zdravotních služeb a také v oblasti vzdělávání a kultury. Méně často pak třeba v oblasti sportu.

Dobrovolná činnost přitom rozvíjí společenské vztahy a tlumí stres, čímž snižuje riziko různých onemocnění. Většina epidemiologických studií, které se tématem zabývají, se shoduje, že dobrovolná činnost zlepšuje celkový zdravotní stav (jde přitom opravdu o příčinný vztah, ne o pouhou souvislost, dobrovolnictví je tedy opravdu příčinou lepšího zdraví).

Podle aktuálních dat OECD uvádí dobrý nebo velmi dobrý zdravotní stav více než 72 procent Čechů, kteří na některé z dobrovolných činností participují. Ti Češi, kteří se žádné takové aktivitě nevěnují, uvádějí dobré nebo velmi dobré zdraví pouze ve zhruba 54 procentech případů. Dobrovolníci v ČR také mají nižší sklony k depresím a obecně sdílí vyšší šance, že se dožijí vysokého věku. Také vedou celkově naplněnější, vyrovnanější a spokojenější život.

Dobrovolné aktivity ale podle OECD také vedou ke zdokonalení se v řadě dovedností podstatných na pracovním trhu, ať už se jedná o oblast vztahů se zákazníkem, informačních technologií, jazykových znalostí nebo obchodního managementu. Dobrovolnictví také rozvíjí měkké dovednosti typu týmové práce, komunikačních schopností či smyslu pro disciplínu. To potvrzují opět i data za Českou republiku. Češi, kteří se věnují dobrovolné aktivitě, dosahují lepších výsledků v početních úlohách, v testech gramotnosti i v testech zaměřených na řešení nejrůznějších problémů.

Nabízí se tedy otázka, zda ona typická česká zachmuřenost není z podstatné části dána právě nízkou participací Čechů na dobrovolných aktivitách. 

Newsletter