Obchodování na finančních trzích se stává stále populárnějším způsobem přivýdělku. Spekulovat na vývoj cen akcií, zlata či jiných aktiv může dnes v podstatě každý. Vedle klasického tradingu se navíc v posledních letech objevují nové, často atraktivnější cesty, jak si přivydělat.
„Většinou vstávám kolem půl osmé, abych měl čas analyzovat, co se na trzích událo přes noc. Když nenajdu nic zajímavého, zacvičím si mindfulness dýchací cvičení. Možná to zní zvláštně, ale hodně mi to pomáhá – neklikat pak bezmyšlenkovitě do grafů. Na devátou vyrážím do práce, takže předtím nastavím upozornění – kdyby cena zlata, S&P 500 nebo Nasdaqu šla mým směrem. Pokud se tak stane, přijde mi notifikace, zadám obchod a nastavím zisk i případnou tolerovanou ztrátu. Večer si projdu výsledky, vyhodnotím, co se povedlo, co ne, a zapíšu si to do deníku.“
Takto konkrétně popisuje svůj den trader Kamil, který má účet u společnosti Fintokei, ale může tak vypadat běžný den jakéhokoliv jiného člověka, který se tradingu věnuje při zaměstnání. Obchodování totiž nabízí značnou flexibilitu – především díky různorodým přístupům. A právě to z něj činí atraktivní formu přivýdělku pro stále širší spektrum lidí.
Co je trading a co k němu potřebujete
Na rozdíl od klasického investování trading nefunguje jen na principu „levně koupit, draze prodat“. Trader aktivum nevlastní – pouze spekuluje na jeho cenový vývoj. A spekulovat se dá oběma směry: na růst (long) i na pokles (short).
Právě tato oboustranná možnost činí trading zajímavým zejména v obdobích tržních výkyvů, jako jsou ty aktuální – například v souvislosti s obchodními válkami v roce 2025. Zatímco investoři sledují s hrůzou v očích červená čísla na svých portfoliích, tradeři mohou vydělávat i na poklesu.
Trading navíc nevyžaduje složité vybavení. Stačí počítač, tablet nebo mobil a stabilní internetové připojení. K obchodování nepotřebujete ani formální vzdělání – základy lze načerpat z dostupných vzdělávacích materiálů. Prvním krokem je otevření účtu u brokera a seznámení se s obchodní platformou.
Začátečníci často využívají tzv. demo účty – simulace skutečného trhu, kde se obchoduje s virtuálním kapitálem. Ceny a jejich vývoj odpovídají reálnému prostředí, ale reálné peníze v sázce nejsou. To umožňuje osvojit si strategie a získat jistotu ještě před vstupem na ostrý trh.
Laptop, připojení k internetu a obchodní platforma s účtem u brokera – víc tradeři nepotřebují.
Jenže, co když nemáte vlastní kapitál? I zde je cesta.
Trading je však kapitálově náročný. Pro zajímavější výnosy je nutné disponovat vyšším vlastním účtem – a tedy i akceptovat vyšší riziko.
V posledních letech se proto stále více rozšiřuje alternativa v podobě tzv. prop tradingu. Tento model umožňuje obchodovat na účtech s výrazně vyšším kapitálem, který ale nepatří traderovi. Základem je tzv. tradingová výzva – zkušební období, během něhož musí obchodník dosáhnout určitého zhodnocení a přitom dodržet stanovená pravidla řízení rizik. Pokud uspěje, získá přístup k účtu s vysokým (virtuálním) kapitálem – často v řádech milionů korun.
Přestože se jedná o virtuální prostředí, výnosy z těchto obchodů jsou reálné a dělí se mezi tradera a společnost, která účet poskytuje. Díky většímu objemu obchodovaného kapitálu bývají zisky řádově vyšší než u běžného malého účtu financovaného z vlastních prostředků.
Výhody prop tradingu
Hlavním rozdílem je tedy poměr nákladů a potenciálního zisku. Zatímco u klasického tradingu musíte riskovat vlastní peníze, u prop tradingu platíte zpravidla jen jednorázový poplatek za přístup k výzvě, který je navíc jen zlomek toho, s čím po jejím splnění můžete obchodovat. Poplatek se vám navíc v mnoha případech vrací s první výplatou (tzv. payoutem). Při dodržení pravidel pak máte možnost obchodovat s násobně vyššími částkami – a tedy i s vyššími výnosy.
Je však potřeba zdůraznit, že ať už se jedná o klasický trading nebo prop trading, cesta k výdělkům nebývá jednoduchá. Začátečníci často chybují a prvotní ztráty jsou běžné. Trading je náročná disciplína, která vyžaduje trpělivost, disciplínu a chuť se učit.
Pro ty, kteří se nevzdají, však může trading představovat nejen vedlejší, ale časem i hlavní zdroj příjmů. Příkladem může být právě trader Kamil, jehož den jsme popsali v úvodu – díky obchodování u prop tradingové firmy Fintokei si během dvou měsíců vydělal přibližně 600 tisíc korun.
Zdroj: Fintokei
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.