Jak ovlivní konec intervencí ČNB cenu bitcoinu?

Napětí kolem České národní banky vrcholí. Intervence na koruně již mohou během tzv. měkkého závazku skončit kdykoliv. Investoři mají vzhledem k sázkám na budoucí pohyb poměrně jasno. Jak se však očekávaný scénář projeví v ceně bitcoinu?

Naprostá většina trhu očekává, že koruna po ukončení intervencí ČNB zpevní, alespoň co se týče dlouhodobého výhledu. V tom krátkodobém naopak existuje i možnost oslabení, a to v návaznosti na snahu o uzavírání dlouhých korunových pozic, ze kterých budou chtít spekulanti realizovat zisky, ovšem nedostane se jim potřebných protistran.

„Předpokládám, že po ukončení intervencí dojde k vysoké volatilitě kurzu a koruna bude pomalu delší dobu posilovat,“ míní Dominik Stroukal, expert na kryptoměny a nově jmenovaný ředitel Liberálního institutu. „Pokud tak koruna skutečně posílí nejen vůči euru, ale i dalším měnám včetně dolaru, potom bude bitcoin a další kryptoměny obchodované ve světových měnách pro držitele korun relativně levnější,“ dodal.

Tento výhled potvrzuje i Martin Šíp, koordinátor projektu Paralelní Polis. „Bitcoin se obchoduje především vůči dolaru, euru a jenu. Na korunový kurz bitcoinu bude mít vliv v tomto smyslu zejména změna hodnoty koruny samotné vůči těmto hlavním světovým měnám,“ poznamenal Šíp.

Šéf směnárny bitcoinů (nejen) o praní špinavých peněz. Jak v ČR?

Podle šéfa největší a nejstarší české bitcoinové směnárny Simplecoin Pavla Niedoby se rovněž dočkáme snížení korunové ceny bitcoinu, i tak ale nemá česká měna na vývoj kryptoměny v podstatě žádný vliv.

„Cena bitcoinu je za normálních okolností dána cenou na velkých burzách, v Evropě hlavně cenou eur. Dá se tedy předpokládat, že změna bude kopírovat změny kurzu vůči euru. Minimálně se to takto projeví v naší směnárně,“ míní Niedoba.

Suma sumárum, všichni oslovení experti se shodují na tom, že korunová cena bitcoinu klesne vzhledem k očekávanému posílení české měny vůči měnám jako je především euro a dolar. Na druhou stranu, čekat v souvislosti s koncem intervencí ČNB s nákupem kryptoměn nedává podle Stroukala smysl.

„Odkládat nákup kryptoměn kvůli čekání na konec intervencí nedává smysl,“ řekl ředitel Liberálního institutu. „Mírné snížení ceny v korunách může být během té doby dávno vyváženo nárůstem dolarové ceny bitcoinu či jiných dnes populárních digitálních alternativ.“

ČNB pročistila trh. Spekulanti prodávali a naráželi na stop-lossy

Z pohledu na vývoj trhů je patrné, že dolarová cena bitcoinu opět roste. Plusová čísla přišla poté, co se kryptoměna propadla z hodnot poblíž historických maxim. Viníkem tohoto pohybu bylo jednak odmítnutí americké Komise pro cenné papíry a burzy ohledně povolení vzniku prvního burzovně obchodovaného fondu (ETF) navázaného na bitcoin, dalším fundamentem pak bylo jeho možné rozdvojení (tzv. fork).

Od druhé půlky března si bitcoin připisuje zisky. Jen za dnešek roste dle dat burzy Coin Desk o více jak 2,5 % až na 1126,93 USD.

Opravdu koruna posílí? Pět grafů, které musíte znát, pokud sázíte na exit

Newsletter