Jak porazit trh? Hlídejte si hodinky

Kdy nakupovat a kdy prodávat? Známá poučka velí kupovat levně a prodávat draze. Avšak je možné vytipovat přesné obchodní hodiny? Ano, je. Společnost Bespoke Investment na základě historických dat ukázala, které hodiny jsou pro nákup a prodej ty nejlepší.

Společnost si pro svou analýzu vybrala americký akciový index S&P 500 a obchodní hodiny americké burzy, která otvírá v 9:30 a.m., což odpovídá 15:30 SEČ, a zavírá v 4 p.m., tedy ve 22 hodin SEČ.

Ostřílená průpověď na Wall Street hovoří o „hloupém“ nákupu v ranních hodinách a o „chytrém“ v těch odpoledních. Statistiky však ukázaly, že realita je o trochu jiná. Nejlepším časem, kdy nakupovat a prodávat, je dle historických dat právě první půlhodina po začátku obchodování (9:30-10 a.m., tedy 15:30-16:00 SEČ).

Analytický tým Bespoke toto tvrzení dokazuje na příkladu, kdy investor zainvestoval do indexu S&P500 na konci jednoho dne (4 p.m., tedy 22 SEČ) a poté držený instrument prodal na začátku dne dalšího (9:30 a.m., tedy 15:30 SEČ). Tato strategie se ukázala jako zisková, a to na základě sebraných dat z každého obchodního dne od roku 1983, od kdy by stodolarová investice měla dnes hodnotu 949 dolarů (viz graf). Nutno podotknout, že Bespoke Investment počítá rozmezí 9:30 až 10 a.m. (15:30 až 16:00 SEČ) jako jednu hodinu, aby bylo možné obchodní den rozdělit na celé hodiny.

„Potenciální důvod, proč se investicím daří nejvíce během brzkých hodin, byla, resp. je, přítomnost přílivu financí z podílových fondů a ze zahraničí,“ přepisuje server CNBC slova Paula Hickeyho, který se na studii podílel. „Především v 80. a 90. letech byl pozorován obrovský příliv zdrojů do podílových fondů, které jejich manažeři ihned nasměrovali směrem do trhu.“

Po obchodování v ranních hodinách je nejlepší čas na nákup v rámci intradenního obchodu rozmezí 3 až 4 p.m., což odpovídá 21 až 22 hodin SEČ. Naopak jako nejhorší čas se ukázala doba mezi 10 až 11 p.m., tedy 15. a 16. hodinou, kdy investoři peníze nejvíce ztráceli. Od roku 1983 se ukázal nákup na začátku obchodního dne a prodej asi hodině poté taktéž ztrátový. Z investovaných sto dolarů si investoři v tomto případě přišly na pouhých šedesát.

Jako nejhorší den pro „hodinové“ obchodování se ukázalo pondělí. Naopak nákup během pátku v závěru trhu a následný prodej v pondělí, taktéž na konci obchodního dne, vynesl od roku 1983 ze stovky dolarů tři dolary navíc. Za posledních třicet let se v případě indexu S&P500 ukázalo jako nejlepší den úterý.

 

Newsletter