Dolar včera krátce zpevnil pod 1,1300 za euro. Dnes zisky odevzdává nad 1,1360. Oslabující dolar dostal korunu zpět pod 22,10. Proti euru pod 25,10.

Jak profesionálové na trzích čtou ekonomiku?

Finanční trhy se s reálnou ekonomikou protínají skrze mnoho úrovní. Pro firmy je akciový a dluhopisový trh zdrojem kapitálu pro investice. Kondice ekonomiky a vývoj spotřeby a úspor ovlivňují ceny finančních aktiv, která jsou složkou bohatství domácností. V důsledku hospodářského cyklu dochází na změny vztahu mezi nabídkou a poptávkou, inflace ovlivňuje investice do jednotlivých druhů finančních i reálných aktiv a podněcuje bubliny na trzích s některými aktivy. S fázemi hospodářského cyklu se mění podmínky, nakolik se daří jednotlivým druhům aktiv i sektorům v rámci akciového trhu. Vývoj reálné ekonomiky i finančních trhů si vynucuje reakce měnové politiky i fiskální politiky. Propojení finančních trhů a reálné ekonomiky je rozvětvené, a proto je – ač samy akcie či dluhopisy jsou vůči vývoji celkové ekonomiky v předstihové roli – pro finanční trhy klíčové vývoj v ekonomice bedlivě sledovat.

Finanční trhy prošly zejména od přelomu tisíciletí prudkým rozvojem technologií i zásadní proměnou podmínek svého fungování. K té patří propojování trhů, prudký rozvoj obchodních nástrojů, přesun obchodování k elektronickému a prudké zrychlení toku dat a informací i zpracování transakcí. S rozvojem finančních trhů i složitosti ekonomiky jsou rozvíjeny ukazatele, finanční trhy i reálnou ekonomiku popisující a snažící se předpovědět blízký vývoj. Rozvíjí se role odborných médií, která zvyšují rychlost, objem i pestrost přenášených hospodářských a finančních informací. Roste objem zprostředkovaných dat.

U toku dat o vývoji ekonomiky na finanční trhy jsme se posunuli z doby, kdy každá nová zpráva byla cenná, do doby, kdy jsme informacemi přehlceni a musíme je na jedné straně bedlivě filtrovat, na druhé nepropustit ty klíčové a kurzotvorné.

Prostoupit množstvím dat, která dosavadní vývoj ekonomiky popisují a blízký budoucí předvídají, není snadné. Roční ekonomický kalendář údajů z americké ekonomiky obsahuje zhruba 1500 položek, za ekonomiku eurozóny jako celek i národní ekonomiku Německa řádově po 700 položkách, Číny zatím kolem 350 událostí. Jak se v tom vyznat? Jak sledovat důležité a neztrácet čas nepodstatným?

Právě v tom se v našem seriálu pokusíme pomoci, nasměrovat. Naši cestu opřeme o chování investičních profesionálů a obraz nejsledovanějších čísel včetně vzájemných podmíněností a souvislostí. Když mi toto číslo říká A, co mohu nebo dokonce musím očekávat u B či C? To se pokusíme srozumitelně podat za Spojené státy, eurozónu s důrazem na Německo, okrajově nahlédneme v Asii do Číny či Japonska a samozřejmě nemineme Českou republiku.

Nabídneme analýzy a alternativní pohledy ekonomů. Ocitneme se v situaci, kdy si pro nedostatek oficiálních čísel z ekonomiky či nedůvěru k nim potřebujeme data opatřit z alternativních zdrojů. Ale odkud? A když jsme u těch alternativ, víte, že existuje řada zábavných a šťavnatých ukazatelů, které nezřídka vypovídají o ekonomice víc, než třeba HDP nebo průmyslová výroba? I na ty se společně podíváme!

Newsletter