Jak se bude dařit české ekonomice? Výhled Roklen24 a anketa trhu

Česká národní banka na samém sklonku července představila novou makroekonomickou prognózu. Ta přeje rychlejšímu zotavení v letošním roce, naopak ubrala z nadšení pro rok příští. Nápovědu do mozaiky přinese čtvrteční údaj ČSÚ o růstu tuzemské ekonomiky ve druhé čtvrtině roku. Co čeká od tohoto čísla hlavní ekonom Roklen24 Lukáš Kovanda a další oslovení tuzemští ekonomové? Co lze čekat od vývoje české ekonomiky v blízkých letech? Právě na to se po aktualizovaných výhledech ČNB i ministerstva financí a před čtvrtečním povzbuzením či zklamáním z kvartálního čísla zaměřujeme v anketě Roklen24.

Podporou ve čtvrtletí spotřeba i průmysl. Ale co export?

0,3 % mezikvartálně, 3 % meziročně. Tak zní konsensuální očekávání domácích ekonomů a analytiků pro výkon českého hospodářství ve druhé čtvrtině roku 2014. V té první česká ekonomika přidala 0,8 % mezikvartálně a 2,9 % meziročně. Zatímco relativní shoda panuje na tom, že podporou byla domácí spotřeba i průmysl, opak je pravdou u pohledu na zahraniční obchod. Někdo čeká negativní vliv čistého exportu, jiní růst i z této strany ekonomiky.

„Česká republika ve druhém čtvrtletí pokračovala ve svém růstu. Většina zásadních ukazatelů vykázala zlepšení. Dosud se neprojevily dopady geopolitických tenzí, které už jsou patrné například v Německu. Lze očekávat, že v ČR se projeví ve třetím čtvrtletí. Pro druhé čtvrtletí ale očekáváme mezikvartální růst ekonomiky ve výši 0,4 procenta,“ uvádí hlavní ekonom Roklen24 Lukáš Kovanda.

„Česká ekonomika se vymanila z recese ve druhé čtvrtině roku loňského. Vývoj během posledního kvartálu loňského roku a prvního čtvrtletí letošního roku nabral na obrátkách. Ve druhém čtvrtletí by ekonomika měla pokračovat v expanzi, když naše odhady založené na měsíčních datech ukazují na solidní růst o 0,5 %. To je stále dobrý výsledek vzhledem k tomu, že letošní zima byla velmi mírná a dobré počasí určitě pomohlo k silným výsledkům na přelomu roku. Pozitivní příspěvek očekáváme od průmyslu a soukromých služeb. Z poptávkové strany by nejvíce měly přispívat zásoby,“ uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Odhad meziročního růstu zní +3,2 %. Podle Jiřího Škopa z KB měsíční statistiky podporují odhad banky, který je nad průměrným očekáváním trhu.

Na průměru trhu je očekávání hlavního ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře. „Odhadujeme +0,3 procenta mezikvartálně a 3 procenta meziročně. Dílčí výsledky z ekonomiky – průmysl i maloobchodní tržby – naznačují pokračující oživení domácí poptávky, která by měla být hlavním faktorem růstu ve druhém čtvrtletí,“ uvedl Sklenář pro Roklen24.

Vlažnější proti průměrnému očekávání trhů je hlavní ekonom GE Money Bank Petr Gapko. „Hrubý domácí produkt se podle údajů z průmyslu, maloobchodu a předstihových indikátorů vyvíjel ve druhém čtvrtletí hůř než ve čtvrtletí prvním. Čekáme, že ve druhém kvartále česká ekonomika rostla mezičtvrtletně pouze o jednu desetinu procenta a meziroční růst tak zpomalil na 2,7 %,“ uvedl pro Roklen24 Gapko. Zpomalení v domácí ekonomice je podle něj způsobeno zaškobrtnutím celoevropské ekonomiky, která reaguje na události na Ukrajině.

Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška byl meziroční růst tažen spotřebou a investicemi. Čistý export podle jeho mínění tentokrát tempo růstu HDP zmírňoval.

Příští rok zrychlení nebo zpomalení?

Červencová prognóza České národní banky pro letošek zlepšila očekávání růstu tuzemské ekonomiky na 2,9 % z dosavadních 2,6 %. Naopak pro příští rok odhad růstu hrubého domácího produktu zhoršila na rovná tři procenta z 3,3 %. Ministerstvo financí v nové prognóze výrazně zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,7 procenta z dubnových 1,7 procenta. Pro rok 2015 počítá s růstem o 2,5 procenta. Podle Evropské komise česká ekonomika letos vzroste o dvě procenta. V roce 2015 by měl růst HDP dosáhnout 2,4 procenta.

V letošním roce poroste česká ekonomika tempem 2,8 procenta. V tomto výsledku se odrazí pozitivní vývoj posledních měsíců, jejž charakterizuje sílící role domácí poptávky a který lze předpokládat i ve zbytku letošního roku. V roce 2015 pak růst dále nepatrně zrychlí na 2,9 procenta,“ uvádí odhady za Roklen24 Lukáš Kovanda.

„Růst HDP byl výrazně revidován nahoru. Letošní výhled jsme zvýšili na 2,9 % a příští rok na 3,3 %. Důvodem letošní revize je zejména výborný výsledek zaznamenaný v prvním čtvrtletí, příští rok se vylepšil zejména díky očekávané výraznější fiskální expanzi a zvýšení růstu potenciálního produktu, což odráží silnější růst fixních investic,“ uvedl k výhledu Komerční banky pro letošek a příští rok Jiří Škop.

Podle Petra Sklenáře z J&T Banky bylo impulzem na začátku roku oživení v západní Evropě. „Postupně ale ve stále větší míře významnější roli hraje oživení domácí poptávky a to jak investic firem, tak spotřeby domácností. Hlavním rizikem pro další vývoj české ekonomiky je podle našeho názoru další vývoj v eurozóně,“ uvedl pro Roklen24 Sklenář. Mezi jeho obavy patří stabilita bankovního sektoru či případný návrat ekonomiky do recese. „Což je logické vzhledem k tomu, že jde o malou otevřenou ekonomiku,“ dodává. J&T v letošním roce očekává růst české ekonomiky o 2,6 %, příští rok ale nikoli zrychlení, ale růst kolem 2,5 procenta.

Podle hlavní ekonoma GE Money Bank Gapka se česká ekonomika vzpamatovala ze dvojité recese posledních let a podle všeho to vypadá, že ji čeká období hospodářského růstu. „Předpovídáme, že by naše hospodářství mohlo letos růst tempem 2,9 % a v roce 2015 akcelerovat na 3 %,“ uvedl pro Roklen24.

Inflace vítr do peněženek nepřinese. Deflace už nebude?

Nová předpověď ČNB pro ceny hovoří o růstu o 2 procenta ve třetím i čtvrtém kvartále příštího roku. To znamená úrovně u cíle České národní banky. Po zbytek letošního roku by inflace podle hlavního ekonoma Roklen24 Lukáše Kovandy měla setrvat na poměrně velmi nízké úrovni. „To podnítí další růst spotřebitelských výdajů, ruku v ruce s tím, jak lidé budou registrovat i dále vyhlížet zvýšení svých reálných mezd. Silnější proinflační působení by ovšem mohlo vyvolat kritické vyhrocení konfliktu na Ukrajině. Pokud by například ukrajinská vláda přerušila tranzit ropy přes své území, v ČR by dodávky suroviny alespoň na přechodnou dobu citelněji zdražily. To by se následně promítlo do rychlejšího růstu cenové hladiny. Zatím ale v základním scénáři počítáme s meziroční inflací na konci letošního roku čítající 0,9 procenta. Průměrně by letos inflace měla činit 0,5 procenta. V příštím roce se inflace postupně zvýší na 1,6 procenta, v souvislosti s pravděpodobným pokračujícím oživováním tuzemské ekonomiky,“ říká Kovanda.

Podle týmu Komerční banky bude inflace nízká letos i v příštím roce. „To je pozitivní zpráva pro domácnosti a jejich spotřebu,“ říká pro Roklen24 Jiří Škop.  V červnu byla meziroční inflace na nule a s dalšími měsíci by se měla zvolna posouvat vzhůru. „Do záporných hodnot se pravděpodobně nepodíváme, což byl i cíl intervenčního režimu ČNB,“ poznamenal Škop. Na konci letošního roku vidí tým KB meziroční inflaci na úrovni 0,7 %, na konci příštího roku kolem 1 procenta. „V průměru by letos měla inflace dosáhnout pouze 0,4 %, nižší růst cen byl naposledy zaznamenán v roce 2003 ve výši 0,2 %,“ dodává Škop.

S tlumenou inflací v letošním roce s průměrem kolem půl procenta souhlasí hlavní ekonom J&T Sklenář. Už na konci letošního roku ale čeká úrovně kolem jednoho procenta. „Nízká inflace příznivě pomáhá oživení spotřebitelské poptávky, protože i při mírném růstu nominálních mezd dochází téměř po dvou letech k reálnému růstu příjmů domácností a tedy i prostoru pro vyšší výdaje,“ říká Sklenář pro Roklen24. V příštím roce by se inflace dle něj měla postupně přiblížit k úrovni 2 % spolu s oživením spotřebitelské poptávky a navázaných inflačních tlaků. A tedy také k předpovědi ČNB.

Inflace z naší ekonomiky v posledních měsících zmizela, ale pomaličku se začíná navracet zpět podle Petra Gapka z GE. Z červencové hodnoty 0,5 procenta očekává nárůst na 0,9 % za celý letošek a na 1,9 % v roce příštím.

Trh práce nejlepší za posledních pět let?

Doplňme výhled pro českou ekonomiku o trh práce. Ten v uplynulých měsících posílal čísla, díky kterým se česká ekonomika, metodikou MPSV, dostala z úrovní nad 8 procenty k 7,4 procenta ve druhé čtvrtině roku. Podzim díky kvůli přílivu absolventů na úřady práce přinese vzestup tohoto čísla.

„Zlepšující se kondice české ekonomiky se postupně projevuje i na trhu práce. Míra nezaměstnanosti setrvale klesá, byť opatrně, od počátku roku. V tomto vývoji bude pokračovat i nadále, přičemž v průměru letos dosáhne 7,7 procenta. Příští rok pak průměrná míra nezaměstnanosti za předpokladu pokračujícího zlepšování stavu české ekonomiky klesne na 7,2 procenta,“ prezentuje aktuální odhad hlavní ekonom Roklen24 Lukáš Kovanda.

KB na konci letoška čeká 7,7 procenta, příštího roku pak 7,1 procenta.  Trh práce jde ruku v roce se zlepšováním celkové ekonomiky. „Proto předpokládáme, že se nezaměstnanost bude v následujících letech snižovat, letos by mohla průměrně činit 7,5 % a příští rok se dostat k 7 %,“ odhaduje pro Roklen24 Gapko z GE.

Podle Petra Sklenáře z J&T by letošní průměr nezaměstnanosti mohl dosáhnout 7,7 procenta, když odeznívá předchozí nárůst z let 2012 a 2013. „Oživení ekonomiky se postupně projevuje i ve zvýšené poptávce po pracovní síle a z hlediska dynamiky – tedy volných pracovních míst absolutně i v poměru k počtu nezaměstnaných, přechodu z úřadů práce do zaměstnání a podobně – je situace na domácím trhu práce jedna z nejlepších za posledních pět let,“ řekl pro Roklen24. Pro příští rok očekává pokles průměrné nezaměstnanosti na 7,3 %.

Newsletter