Jak se české banky poperou s pointervenční dobou?

Konec intervencí ČNB se nezadržitelně blíží a s ním i scénář pointervenční éry. Jak se centrální banka popere s následným vývojem koruny? A jak tato doba ovlivní české banky?

Inflace již podruhé v řadě přestřelila cíl na 2 %, tudíž cesta k tzv. exitu je volná. Všeobecně se čeká, že koruna posílí, ovšem existuje i scénář jejího oslabení. Pravdou je, že ČNB bude vývoj domácí měny sledovat, přičemž jeho možné vyhlazování je stále ve hře, a to například prostřednictvím zavedení záporných úrokových sazeb. A právě to by „odnesly“ především české banky.

Podle odhadu Tomasze Noetzela, analytika působícího v agentuře Bloomberg, by záporné sazby mohly poškodit banky prostřednictvím sražení jejich úrokových marží.

Vzhledem k tomu, že české bankovní domy drží zhruba 25 % svých aktiv (cca 68 miliard dolarů) na rezervních účtech u centrální banky, negativní úroky by tato jejich depozita srazila. Podle odhadu Mezinárodního měnového fondu by tak při zavedení záporné depozitní sazby na úrovni -0,4 % (tedy o 45 bazických bodů méně oproti aktuální úrovni na 0,05 %) nakonec došlo až na 7% snížení zisku domácích komerčních bank právě v návaznosti na nižší úrokové marže.

Dosavadní problém s nízkými maržemi řešily banky úvěrovou expanzí, a to především v oblasti hypoték. V návaznosti na zpřísnění podmínek tohoto segmentu ze strany samotné ČNB by se však tato snaha stala výrazně obtížnější. Banky by tudíž musely nalézt jinou cestu, jak ušlé zisky kompenzovat.

Intervenční exit za dveřmi. Víte jak na něm vydělat?

Na druhou stranu, návrat koruny do režimu řízeného floatu by měl zároveň podpořit příjmy českých bank v oblasti tradingu. Vyšší tržby by měly následovat poté, co by vzrostla především korporátní poptávka po zajištujících instrumentech jak kurzových, tak i úrokových, míní Noetzel.

Tento trend už potvrzují poslední data. Příjmy Komerční banky ze segmentu tradingu vzrostly v roce 2016 o téměř 50 %, a to právě díky rostoucí poptávce po zajištění, která přišla v návaznosti na očekávání dřívějšího ukončení kurzového režimu. Pozitivní výhled si udržuje i rakouská Erste. Ta díky uvolnění kurzu čeká mnohem větší kontribuci od své české dcery, která se na jejích celkových příjmech podílí zhruba 20 %.

Rozjíždí se další spekulace na českých dluhopisech?

A jaké bude načasování exitu? Oficiální hlasy přímo z ČNB stále tvrdí, že pravděpodobným termínem konce obrany koruny bude polovina roku 2017, ovšem rozhodně ne doba dřívější než je druhé čtvrtletí. Odhady analytiků pak sázejí na konec dubna, případně začátek května.

Co se týče zavedení záporných úrokových sazeb, tento scénář je opravdu ve hře. Guvernér ČNB Jiří Rusnok však uvedl, že nástroj tohoto typu je určen pro extrémní situace, tudíž sám doufá, že na jeho zavedení nakonec nedojde.

Jak ČNB bojovala se spekulanty? V lednu rekord 391 miliard korun

Newsletter